Zverejnili program apoštolskej návštevy Arménska 24. – 26. júna

22.05.2016 10:20

Svätý Ečmiadzin - slávnosť Arménskej apoštolskej cirkvi - AFP

14/05/2016 12:03

Vatikán/Arménsko 14. mája – Program blížiacej sa apoštolskej cesty pápeža Františka do Arménska už zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice. Návštevu Arménska podnikne Svätý Otec v dňoch 24. – 26. júna 2016. Pápež sa v piatok 24. júna priamo z letiska príde pomodliť do katedrály v Ečmiadzine, na hlavné posvätné miesto Arménskej apoštolskej cirkvi. Po stretnutí s katolikosom Karekinom II. sa odoberie do Jerevanu na protokolárnu návštevu hlavy štátu Serža Sarkisjana a v prezidentskom paláci sa stretne s predstaviteľmi verejného života a diplomatickým zborom.

Na druhý deň ráno pápež František navštívi v Jerevane Národný pamätník arménskej genocídy. Následne sa letecky presunie do druhého najväčšieho arménskeho mesta Gjumri, kde bude na hlavnom námestí sláviť svätú omšu. Mesto, ktoré sa počas sovietskej éry nazývalo Leninakan, bolo ťažko zasiahnuté zemetrasením v roku 1988.

V Gjumri pápež František navštívi aj obe tamojšie historické katedrály. Katedrála Presvätej Bohorodičky patriaca Arménskej apoštolskej cirkvi je známa aj ako katedrála Siedmich rán Panny Márie. Arménsko-katolícka katedrála je zasvätená Svätým mučeníkom. Večer sa Svätý Otec ešte zúčastní v Jerevane na centrálnom námestí na ekumenickom s stretnutí s modlitbou za pokoj.

V nedeľu 26. júna sa pápež František stretne v Ečmiadzine s arménskymi katolíckymi biskupmi a následne sa zúčastní na svätej liturgii v Arménsko apoštolskej katedrále, ktorej bude predsedať katolikos Karekin II. Po spoločnom obede s ekumenickým zastúpením cirkevných predstaviteľov Arménska a členov pápežského sprievodu sa pápež stretne s delegátmi a dobrodincami Arménskej apoštolskej cirkvi a v Apoštolskom paláci podpíše spoločnú deklaráciu. Posledným bodom pred rozlúčkovou ceremóniou bude návšteva starobylého kláštora Khor Virap. Svätý Otec sa príde pomodliť na toto pútnické miesto, kde bol v závere 3. storočia väznený po dobu 14 rokov sv. Gregor Osvietiteľ, duchový otec arménskeho kresťanstva, ktoré sa už v roku 301 stalo oficiálnym náboženstvom krajiny.   

Pripomeňme, že pri stom výročí národnej tragédie Arménov označovanej v ich jazyku ako „Mec Jegern“ (Veľké zlo) prijal pápež František vo Vatikáne čelných predstaviteľov arménskych katolíkov i Arménskej apoštolskej cirkvi a za ich účasti slávil 12. apríla 2015 Eucharistiu v Bazilike sv. Petra.

Svätý Otec František zavíta do oblasti Kaukazu v druhej fáze od 30. septembra do 2. októbra 2016, keď navštívi Gruzínsko a Azerbadžan. -jb-