Zabili Motorolu, veliteľa doneckej domobrany

17.10.2016 17:56
Arsen Pavlov zahynul pri výbuchu nálože vo výťahu svojho bytu. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia.
Arsen Pavlov Informáciu o zabití Arsena Pavlova (vpravo) potvrdili aj Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) a ministerstvo vnútra v Kyjeve. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 17. októbra (WebNoviny.sk) - V súvislosti so zabitím veliteľa domobrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Arsena Pavlova, prezývaného Motorola, existujú dve možné verzie. Vo vysielaní televízie 112 Ukrajina to v pondelok uviedol bývalý šéf Služby zahraničnej rozviedky Ukrajiny (SZRU), armádny generál Mykola Malomuž.

"Momentálne máme operatívne informácie, podľa ktorých panovali veľké rozpory medzi predstaviteľmi vojenských štruktúr, tzv. ilegálnych ozbrojených skupín, a predovšetkým 'Motorolom'. Došlo už k niekoľkým pokusom o atentát (na Pavlova) - so zraneniami a streľbou," povedal Malomuž.


Pavlova zabil výbuch nálože nastraženej vo výťahu

Podľa neho existujú dve možné verzie zabitia Pavlova: "Možno je to skutočne vnútorná záležitosť, možno schválená kurátormi z Moskvy, pretože existujú rôzni kurátori. Na druhej strane mohlo ísť o účasť našich vlastencov, našich špeciálnych služieb, ktoré to vykonali v rámci svojich možností. Ale takýchto skutkov je veľmi málo. Nemáme takýto silný systém boja za hranicami s takýmito teroristami," dodal Malomuž.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, Pavlov zahynul v nedeľu pri výbuchu na diaľku odpálenej nálože vo výťahu svojho bytu v Donecku. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia. "Išlo o improvizované výbušné zariadenie. Polícia pátra po tých, ktorí stoja za touto vraždou," citovala agentúra TASS hlavného vyjednávača DĽR pre urovnanie konfliktu Denisa Pušilina.

"Chápem to tak, že (ukrajinský prezident) Petro Porošenko porušil prímerie a vyhlásil nám vojnu," reagoval líder DĽR Alexandr Zacharčenko. Vo vysielaní ruskej televízie NTV uviedol, že už poznajú meno objednávateľa atentátu, po vykonávateľovi pátrajú. "Verte, že nebudeme mať žiadne zľutovanie," dodal Zacharčenko.


Pavlov bol veliteľom doneckého práporu Sparta

Aj líder samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igor Plotnickij vyhlásil, že Porošenko si vybral "cestu vojny".
Informáciu o zabití Pavlova potvrdili aj Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) a ministerstvo vnútra v Kyjeve, uviedla agentúra Ukrinform.

Hovorca rezortu vnútra Artem Ševčenko oznámil, že "terorista Arsen 'Motorola' Pavlov bol zlikvidovaný... Zdá sa, že svojimi komplicmi". "Môžem potvrdiť, že človek, ktorý páchal zločiny proti celistvosti Ukrajiny a zaradili sme ho na zoznam hľadaných, bol zabitý v obytnom dome," povedal poradca šéfa SBU Jurij Tandit.

Bývalý vodca extrémistického hnutia Pravý sektor Dmytro Jaroš komentoval zabitie Pavlova na sociálnej sieti Facebook. Napísal: "Kto k nám príde s mečom, mečom aj zahynie... Doba červených kremeľských škriatkov sa končí."

Pavlov bol veliteľom doneckého práporu Sparta, ktorý sa zúčastnil mnohých bojov proti ukrajinským vládnym silám: napríklad pri Ilovajsku, Debaľceve, Slovjansku a na doneckom letisku. Naposledy sa stal terčom neúspešného pokusu o atentát v júni tohto roka, keď páchatelia odpálili bombu pri traumatologickom stredisku v Donecku.                  

www.webnoviny.sk/svet/clanok/1110596-zabili-motorolu-velitela-doneckej-domobrany/