Za krvavé útoky na vlaky v Bombaji padli tresty smrti

30.09.2015 20:28
Terčom koordinovaných útokov v roku 2006 bola prímestská železničná sieť vo finančnej metropole Indie. Výbuchy zabili 189 ľudí a stovky ďalších zranili.
Útoky v BombajiPodľa polície útoky uskutočnili nespokojní moslimovia na príkaz islamistických militantov so sídlom v Pakistane.Foto: SITA/AP

BOMBAJ 30. septembra (WebNoviny.sk) - Za naplánovanie bombových útokov na vlaky a vlakové stanice v Bombaji z roku 2006 vyniesol v stredu indický súd rozsudky smrti nad piatimi mužmi a doživotného väzenia nad ďalšími siedmimi, informovala tlačová agentúra Reuters. Výbuchy, za ktoré sú zodpovední, zabili 189 ľudí a stovky ďalších zranili, pripomenula.

Osobitne zriadený súd usvedčil tento mesiac 12 z 13 osôb obvinených z činov, ktoré viedli 11. júla 2006 k výbuchom siedmich bômb v zaplnených vlakoch počas večernej dopravnej špičky v Bombaji. Trest smrti dostali muži, ktorí umiestnili bomby do vlakov, oznámila televízia India Today. 

Terčom koordinovaných útokov bola prímestská železničná sieť vo finančnej metropole Indie, ktorú denne využíva sedem miliónov ľudí. Indickí vyšetrovatelia obvinili z naplánovania útokov v Bombaji pakistanské tajné služby. 

Realizovali ich islamistickí militanti z organizácie Laškare tajjaba so sídlom v Pakistane za pomoci zakázanej skupiny Študentské islamistické hnutie Indie, napísala agentúra DPA. Podľa polície útok uskutočnili nespokojní moslimovia na príkaz islamistických militantov so sídlom v Pakistane.

Za duchovného otca útokov polícia označila vodcu militantnej skupiny Laškare tajjaba Azáma Čímu. Pakistan tieto obvinenia odmietol. Pätnásť ľudí obvinených z účasti na útokoch, vrátane údajných hlavných iniciátorov, sa nikdy nepodarilo zadržať. 
 

Útoky v BombajiIndickí vyšetrovatelia obvinili z naplánovania útokov v Bombaji pakistanské tajné služby.Foto: SITA/AP


 

Útoky v BombajiTerčom koordinovaných útokov bola prímestská železničná sieť.Foto: SITA/AP