Vytvorme v Líbyi mesto pre utečencov, navrhuje Orbán

25.09.2016 13:31
Maďarský premiér, ktorý nariadil uzatvoriť maďarskú južnú hranicu plotom z ostatého drôtu, sa zasadzuje za to, aby EÚ prevzala 'absolútnu kontrolu' nad svojimi vonkajšími hranicami.
Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP

VIEDEŇ 25. septembra (WebNoviny.sk) - Európska únia by mala vytvoriť "obrovské mesto pre utečencov" na líbyjskom pobreží, ktoré by zachytávalo a spracovalo afrických žiadateľov o azyl skôr, než sa dostanú do Európy. Povedal to v sobotu maďarský premiér Viktor Orbán na summite európskych lídrov vo Viedni.

Orbán, známy svojím nekompromisným postojom voči migrácii, navrhol, aby záchytný tábor spravovala nová líbyjská vláda. Informuje o tom spravodajská stanica BBC. Vnútropolitický konflikt rozdeľuje Líbyu od zvrhnutia diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011, pričom o moc medzi sebou bojujú dve vlády a milície.
 

Odporúčame:

Orbán na summite vyzýval na vylúčenie Grécka zo SchengenuMaďarský premiér, ktorý nariadil uzatvoriť maďarskú južnú hranicu plotom z ostatého drôtu, sa zasadzuje za to, aby EÚ prevzala "absolútnu kontrolu" nad svojimi vonkajšími hranicami. Orbán sa vyjadril za ukončenie pretrvávajúceho západného zbraňového embarga voči Líbyi a podporu Západu pre povstaleckú Líbyjskú oslobodzovaciu armádu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že riešenie spočíva v dohodách s africkými krajinami, ktoré by mali prijať späť migrantov nespĺňajúcich kritéria na udelenie azylu. Tento rok sa cez Stredozemné more do Európy preplavilo viac než 300.000 migrantov, z ktorých približne 3500 po ceste zahynulo.                 

www.webnoviny.sk/svet/clanok/1104541-vytvorme-v-libyi-mesto-pre-utecencov-navrhuje-orban/