Všetci ilegálni prisťahovalci musia podľa Trumpa opustiť USA

02.09.2016 12:49
Podľa Trumpa 'nie je možné získať legálny štatút ilegálnym vstupom do krajiny' a jeho imigračný plán preto nebude ponúkať 'žiadnu amnestiu'.

 

Donald Trump Donald Trump Foto: SITA/AP


WASHINGTON 1. septembra (WebNoviny.sk) - Osoby, ktoré sa dostali na územie USA protizákonne, nesmú dostať možnosť zlegalizovať svoj pobyt v tejto krajine. Republikánsky kandidát na post amerického prezidenta Donald Trump to uviedol v dlho očakávanom prejave o imigračnej politike, ktorý predniesol v stredu pred tisícmi svojich priaznivcov v arizonskej metropole Phoenix.

Podľa Trumpa "nie je možné získať legálny štatút ilegálnym vstupom do krajiny" a jeho imigračný plán preto nebude ponúkať "žiadnu amnestiu". Pre ilegálnych prisťahovalcov zostane "len jedna jediná cesta: vrátiť sa domov a žiadať o opätovný vstup, ako ktokoľvek iný", citovala dnes jeho slová agentúra AP.

Trump v takmer hodinovom prejave vytýčil 10-bodový plán vrátane vyhostenia dvoch miliónov "kriminálnych cudzincov", pričom ubezpečil, že USA naďalej vítajú prisťahovalcov, pokiaľ "prichádzajú legálne, riadne preverení a spôsobom, ktorý slúži národným záujmom". V súvislosti s deportáciami chce zaistiť, že krajiny, do ktorých majú byť vyhostené osoby vrátené, sa nebudú tomuto postupu brániť.

Trump potvrdil aj svoj zámer vybudovať múr na americko-mexickej hranici, ktorý zaplatia "na sto percent" Mexičania, hoci "o tom ešte nevedia". Vyjadril sa tak iba niekoľko hodín po návrate z Mexika, kde sa stretol s mexickým prezidentom Enriquem Peňom Nietom.                  

www.webnoviny.sk/svet/clanok/1098196-vsetci-ilegalni-pristahovalci-musia-podla-trumpa-opustit-usa/