Video: Ankarou otriasli krvavé útoky, zahynuli desiatky ľudí

12.10.2015 12:37
 
Útok bol zameraný proti mierovému zhromaždeniu, ktorého účastníci chceli odsúdiť zvyšujúce sa násilie medzi kurdskými povstalcami a tureckou armádou.
Ankarou otriasli výbuchy, zahynuli desiatky ľudíK explóziám došlo niekoľko sekúnd po sebe. Ankara, 10. október 2015.Foto: SITA/AP
ANKARA 10. októbra (WebNoviny.sk) - Dva výbuchy v sobotu otriasli centrom tureckého hlavného mesta Ankara, pripravili o život najmenej 86 ľudí a zranili ďalších 186 osôb. Turecká opozičná prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) hovorí o 97 obetiach. Podľa očitých svedkov spáchali útok dvaja samovražední atentátnici. Televízne zábery zachytávali niekoľkých ľudí ležiacich na uliciach a krv.

Išlo o teroristický čin, zameraný proti mierovému zhromaždeniu, na ktoré sa už schádzali účastníci. Vyhlásili to turecký premiér Ahmet Davutoglu a turecké ministerstvo vnútra, ktoré odsúdilo toto násilie a označilo ho za útok "zacielený proti demokracii a mieru v Turecku," napísala tlačová agentúra AP. Davutoglu vyhlásil v krajine trojdňový štátny smútok. 

Obrazom: Teroristický útok v Ankare
 


Podľa informácií, ktoré má slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi zranenými či obeťami útoky boli Slováci. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano. 


K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil

K explóziám došlo o 10.04 h miestneho času (09.04 h SELČ) niekoľko sekúnd po sebe neďaleko železničnej stanice v Ankare, keď sa ľudia začali schádzať na mierové zhromaždenie, organizované odbormi zamestnancov tureckého verejného sektora a občianskymi združeniami. Demonštranti chceli vyzvať na ukončenie obnoveného násilia medzi kurdskými povstalcami a tureckou armádou, ktoré na juhovýchode Turecka vypuklo v júli, po stroskotaní dvojročného prímeria.K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, policajné zložky pátrajú po páchateľoch, avšak správy o prípadných zadržaniach zatiaľ nie sú k dispozícii. Spolupredseda prokurdskej strany HDP Selahattin Demirtas obvinil zo zodpovednosti za útok turecké vedenie. "Nie je to útok na jednotu krajiny alebo čosi podobného, je to ale útok štátu na ľud," cituje jeho slová tlačová agentúra DPA. Demirtas podľa vlastných slov predpokladá, že ani táto udalosť sa nevyšetrí. StranaHDP sa domnieva, že cieľom odpálenia dvoch náloží, ktoré vybuchli medzi jej stúpencami, bola práve ona. 


Strana kurdských pracujúcich pozastavila útoky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prisľúbil objasnenie pozadia teroristického útoku. Zdôraznil, že turecká vláda pracuje využívajúc všetky svoje možnosti na objasnení tohto činu. Súčasne vyjadril presvedčenie, že sa páchateľov podarí v čo najkratšom čase zadržať a odovzdať do rúk justície. 

Najvyšší predstaviteľ krajiny ostro odsúdil odsúdeniahodný útok, ktorého terčom bola jednota, solidarita a pokoj v Turecku. Podľa jeho názoru niet rozdielu medzi dnešným teroristickým útokom a atakmi mimo zákon postavenej Strany kurdských pracujúcich (PKK) na príslušníkov bezpečnostných zložiek krajiny. Strana kurdských pracujúcich v sobotu prostredníctvom kurdských agentúr informovala o jednostrannom pozastavení útokov na štátne zložky pred blížiacimi sa voľbami s jedinou podmienkou, ktorou je upustenie od útokov na kurdské hnutie, obyvateľstvo a povstalcov. 

Aj keď PKK nehovorí o prímerí, z vyhlásenia vyplýva, že jeho bojovníci zostanú na svojich pozíciách a nepodniknú nič, čo by narušilo pokojný priebeh slobodných a korektných volieb. Zdá sa, že toto vyhlásenie bolo koncipované ešte pred útokmi v Ankare.


Západné krajiny vrátane Slovenska útok odsúdili

Na teroristický útok reagovali aj vysokí predstavitelia Európskej únie, ktorí vyzvali Turkov k zomknutiu. Podľa spoločného vyhlásenia šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej a podpredsedu Európskej komisie Johannesa Hahna by turecký ľud a všetky politické sily krajiny mali vystúpiť jednotne proti teroristom a všetkým, ktorí sa pokúšajú o destabilizáciu ich krajiny. 

Signatári vyhlásenia súčasne prisľúbili Ankare podporu Bruselu. "Naše partnerstvo a vôľa spolupracovať s tureckými úradmi a tureckou spoločnosťou na všetkých úrovniach v boji proti násiliu a terorizmu sú silnejšie ako kedykoľvek predtým," konštatuje sa v dokumente. 

Krvavý útok ostro odsúdilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí a vyjadrilo hlbokú ľútosť nad vyhasnutými životmi a sústrasť rodinám obetí, ako aj občanom a vláde Tureckej republiky. Ministerstvo dúfa, že páchatelia budú rýchlo identifikovaní a postavení pred súd.

Ankarou otriasli výbuchy, zahynuli desiatky ľudíPodľa očitých svedkov spáchali útok dvaja samovražední atentátnici. Televízne zábery zachytávali niekoľkých ľudí ležiacich na uliciach a krv. Ankara, 10. október 2015.Foto: SITA/AP


Spojené štáty odsúdili bombový útok s tým, že jeho zameranie na demonštráciu za mier zdôrazňuje nemorálnosť páchateľov tohto ohavného teroristického činu. "Vo svetle pokračujúceho násilia v Turecku a regióne je v tomto čase mimoriadne dôležité, aby sa všetci tureckí občania opätovne prihlásili k mieru a spoločne postavili proti terorizmu," citovala z vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí USA agentúra Reuters. 

Hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ned Price dodal, že USA budú stáť pri tureckej vláde a obyvateľoch krajiny v boji proti terorizmu - a že otrasné činy ako dnešné výbuchy v Ankare len zvýšia odhodlanie krajín v tomto úsilí, píše agentúra AP. 

Sústrasť Turecku vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá útoky v Ankare označila za"mimoriadne zbabelé činy, ktoré boli zamerané priamo proti občianskym právam, demokracii a mieru." "Je to pokus o zastrašenie a pokus šíriť strach," uviedla Merkelová. 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že "pre takýto príšerný útok na ľudí pochodujúcich za mier nemôže byť žiadne ospravedlnenie... Všetci spojenci NATO držia spolu v boji proti pohrome terorizmu."


O tri týždne sú v Turecku parlamentné voľby

Po útoku v Turecku sa v sobotu zišli stovky ľudí v uliciach viacerých nemeckých miest na spontánnych demonštráciách. Podľa agentúry DPA sa konali okrem iného v Berlíne, Hamburgu, Frankfurte nad Mohanom, Stuttgarte, Mannheime, Freiburgu či Karlsruhe. Polícia hovorili o pokojnom priebehu prokurdsky zameraných protestov. 

Približne tisíc ľudí, prevažne Kurdov, prišlo vyjadriť podporu postihnutým aj v Paríži, kde žije veľká a aktívna kurdská komunita. Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril medzitým sústrasť obyvateľom Turecka a odsúdil "útok, ktorý si vyžiadal životy desiatok protestujúcich v Ankare".

O tri týždne sa v Turecku uskutočnia parlamentné voľby, v polovici novembra bude okolie mesta Antalya dejiskom summitu krajín G20.