V kauze utýranej Lucky odsúdili na podmienku sociálnu pracovníčku

10.11.2014 22:18

Sociálnu pracovníčku prokuratúra obžalovala, pretože do bratislavského bytu problémovej rodiny síce prišla, ale dostala sa len po vchodové dvere a nezabránila tak tragédii.

Ilustracna snímka

Bratislava 10. novembra (TASR) - V kauze utýranej maloletej Lucky Luknárovej odsúdil Okresný súd Bratislava II 54-ročnú sociálnu pracovníčku Máriu H. už koncom októbra trestným rozkazom na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody.

"Okresný súd Bratislava II trestným rozkazom zo dňa 27. októbra uznal obvinenú M. H. za vinnú zo spáchania nedbanlivostného prečinu marenia úlohy verejným činiteľom a uložil jej trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Zároveň obvinenej uložil trest zákazu činnosti spočívajúcej vo výkone zamestnania, povolania alebo funkcie verejného činiteľa na dobu piatich rokov," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Trestný rozkaz nie je právoplatný, obvinenej plynie zákonná lehota na prípadné podanie odporu voči trestnému rozkazu. Odpor sa podáva do ôsmich dní od jeho doručenia.

Sociálnu pracovníčku prokuratúra obžalovala, pretože do bratislavského bytu problémovej rodiny síce prišla, ale dostala sa len po vchodové dvere a nezabránila tak tragédii. Ako prvý dnes o tom písal portál čas.sk.

Na dlhoročné tresty odňatia slobody odsúdil 16. októbra senát Okresného súdu Bratislava I manželov Juraja H. a Alexandru H. v kauze utýranej maloletej Lucky Luknárovej. Otčim dievčatka má podľa názoru súdu stráviť vo väzení celkom 18,5 roka, matka dieťaťa 14 rokov. Trest si majú odsedieť v ústave so stredným stupňom stráženia.

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Priamo v súdnej sieni sa voči nemu odvolala prokurátorka. Tá navrhovala pre oboch manželov rovnaký trest odňatia slobody vo výške 20 rokov, keď ich konanie posúdila ako obzvlášť závažný zločin vraždy. S tým sa však senát súdu nestotožnil, návrh označil za právne nadkvalifikovaný. Juraj H. bol doposiaľ už šesťkrát súdne riešený za rozličné trestné činy.

Vysoké tresty manželom vymeral s ohľadom na to, že šlo o závažnejší spôsob týrania, surový a trýznivý. Vinných ich uznal z toho, že sa spoločne a opakovane dopúšťali násilia voči maloletej Lucii formou obzvlášť ťažkého príkoria tým, že ju nepriviedli k lekárom v súvislosti s mnohopočetnými zraneniami na tvári a zlomeninou ramennej kosti ľavej ruky s následnou hnisavou ranou a otvorenou zlomeninou. Tým dievčatku spôsobili podľa súdu pretrvávajúce neznesiteľné, kruté až zdrvujúce bolesti.

Súd skonštatoval, že Juraj H. svoju nevlastnú dcéru opakovane bil a udieral do tváre a spôsobil jej zlomeniny mnohých častí tváre. Tiež, že ju udrel sediacu na nočníku dlaňou do hlavy, následkom čoho sa dievčatko udrelo, čo viedlo k jej smrti. Súd neprevzal tvrdenie obžaloby, že v tomto prípade šlo o úder smrti.

Polícia minulý rok v októbri prekvalifikovala trestné stíhanie Juraja H. a Alexandry H. z týrania blízkej osoby na obzvlášť závažný zločin vraždy. Najskôr obvinila Juraja H. z týrania, neskôr v tomto prípade obvinila aj Alexandru H. Otčim dievčatka sa chcel s prokurátorom dohodnúť a výmenou za priznanie dostať nižší trest. Bratislavská Krajská prokuratúra vypracovala dohodu o vine a treste, poslala ju na súd, avšak napokon ju na príkaz Generálnej prokuratúry SR stiahla.
 

Čižnár víta rozhodnutie súduGenerálny prokurátor SR Jaromír Čižnár uvítal dnes rozhodnutie Okresného súdu Bratislava II v kauze utýranej maloletej Lucky Luknárovej, ktorý trestným rozkazom odsúdil sociálnu pracovníčku Máriu H. na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody.

"Vítam rozhodnutie prvostupňového súdu. Nepamätám si počas mojej 28-ročnej praxe prokurátora, že by za takýto čin, okrem priamo dotknutých osôb, niesol zodpovednosť aj sociálny pracovník. Domnievam sa, bohužiaľ, že veľké rezervy majú práve tie orgány a inštitúcie, ktorých pracovnou náplňou a priamou kompetenciou je ochrana maloletých a týraných žien. Len aktívny a zodpovedný prístup každej tejto zložky, odbúravanie latencie, môže eliminovať tento problém a riešiť situáciu konkrétnych ľudí," vyhlásil pre TASR Čižnár.

Generálny prokurátor SR už pri svojom vymenovaní minulý rok v lete zdôraznil, že jednou z priorít zostáva ochrana maloletých a žien pred násilnou kriminálnou činnosťou.

"Okresný súd Bratislava II trestným rozkazom zo dňa 27. októbra uznal obvinenú M. H. za vinnú zo spáchania nedbanlivostného prečinu marenia úlohy verejným činiteľom a uložil jej trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Zároveň obvinenej uložil trest zákazu činnosti spočívajúcej vo výkone zamestnania, povolania alebo funkcie verejného činiteľa na dobu piatich rokov," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Trestný rozkaz nie je právoplatný, obvinenej plynie zákonná lehota na prípadné podanie odporu voči trestnému rozkazu. Odpor sa podáva do ôsmich dní od jeho doručenia. Sociálnu pracovníčku prokuratúra obžalovala, pretože do bratislavského bytu problémovej rodiny síce prišla, ale dostala sa len po vchodové dvere a nezabránila tak tragédii.

Na dlhoročné tresty odňatia slobody odsúdil 16. októbra senát Okresného súdu Bratislava I manželov Juraja H. a Alexandru H. v kauze utýranej Lucky Luknárovej. Otčim dievčatka má podľa názoru súdu stráviť vo väzení celkom 18,5 roka, matka dieťaťa 14 rokov. Trest si majú odsedieť v ústave so stredným stupňom stráženia.

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Priamo v súdnej sieni sa voči nemu odvolala prokurátorka. Tá navrhovala pre oboch manželov rovnaký trest odňatia slobody vo výške 20 rokov, keď ich konanie posúdila ako obzvlášť závažný zločin vraždy. S tým sa však senát súdu nestotožnil, návrh označil za právne nadkvalifikovaný. Juraj H. bol doposiaľ už šesťkrát súdne riešený za rozličné trestné činy.