V kauze tragických sterilizácií žien v Indii zatkli výrobcu liekov

14.11.2014 20:49

Indická polícia zatkla riaditeľa firmy vyrábajúcej liek, ktorý údajne podávali ženám pri masovej sterilizácii. Tá vyústila do smrti 13 žien. Informácie dnes priniesli indické médiá a agentúra AP.

Ilustračné foto

Naí Dillí 14. novembra (TASR) - Indická polícia zatkla riaditeľa firmy vyrábajúcej liek, ktorý údajne podávali ženám pri masovej sterilizácii. Tá vyústila do smrti 13 žien. Informácie dnes priniesli indické médiá a agentúra AP.

Tlačová agentúra Press Trust of India napísala, že zatknutí boli Rameš Mahawar z firmy Mahawar Pharma a jeho syn. Polícia ich obvinila s podvodu a dodala, že mužov zatkla na základe sťažnosti predstaviteľov z úradu pre dohľad nad liekmi.

Zákrok sterilizácie v rámci vládneho programu na kontrolu pôrodnosti podstúpilo v dištrikte Bilaspur v stredoindickom štáte Čattísgarh 8. novembra celkovo 83 žien a ešte v ten deň večer ich poslali domov. Desiatky žien však ochoreli, museli ich hospitalizovať a nakoniec 13 z nich zomrelo.

Chirurg R.K. Gupta, ktorý zákroky vykonal, bol na úteku, ale zatkli ho už v stredu 12. novembra. Lekár pripísal vinu za tragédiu liekom podávaným pri sterilizácii.

Úrady teraz vyšetrujú, či sú za smrť žien zodpovedné kontaminované antibiotiká a lieky na utlmenie bolesti.

Zatiaľ nie sú dostupné podrobnosti z pitiev.