Utečenci z Iraku už majú azyl, začnú sa učiť slovenčinu

10.02.2016 11:26
Asýrski kresťania, ktorí sú v záchytnom tábore v Humennom, dostali azyl z humanitárnych dôvodov.
Prezident Andrej Kiska navštívil utečencov v Humennom Utečencov v Záchytnom tábore Humenné navštívil v janurári aj prezident Andrej Kiska. Humenné, 11. január 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Skupina 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorí sú v záchytnom tábore v Humennom, už majú azyl, a to z humanitných dôvodov. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík, po tom, ako dostali azyl, začal sa ich integračný proces, ktorý bude trvať dva roky.

<Obrazom: Na Slovensko prileteli vlani v decembri

 


Výučba potrvá tri týždne

Azylanti sa postupne začnú učiť i po slovensky či slovenské reálie. V Humennom sa v utorok a v stredu 10. februára školí 12 slovenčinárov, dejepisárov a učiteľov zemepisu.

Azylanti sa začnú učiť v pondelok 15. februára, výučba potrvá tri týždne, a to každý deň po šesť hodín. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, "pre zjednodušenie adaptačného procesu ministerstvo školstva v spolupráci s Centrom ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského pripravilo špeciálny vzdelávací program".

Výučba však nebude v tábore, ale na miestnom gymnáziu. "V prípade učiva dejepisu alebo zemepisu bude výučba dokonca v teréne. Lektori ich zoberú napríklad do skanzenu alebo do múzea," uviedol šéf rezortu školstva Juraj Draxler.
 

Odporúčame:

Obrazom: Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Obrazom: Tu ubytujú utečencov, ktorí prileteli na Slovensko

Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú v Humennom, dostanú azyl
Slovensko je ich cieľovou krajinou

Program jazykovej prípravy pre azylantov sa zatiaľ podľa hovorkyne rezortu týka len dospelých. Následne by sa mali integrovať aj ich deti do škôl, a to po plánovanom transfere do Nitry, vysvetlila. Dátum premiestnenia azylantov však zatiaľ nie je stanovený, no bude to postupne v najbližších mesiacoch.


"V rámci adaptačného procesu pripravujeme aj ďalšie školenia a kurzy, ako je napríklad legislatívne minimum alebo miestna kuchyňa. Treba si uvedomiť, že Slovensko nie je ich prechodná, ale cieľová krajina," uviedla riaditeľka Centra ďalšieho vzdelávania UK Janka Chládecká.

Obrazom: Utečencov v Humennom navštívil aj prezident Kiska

 Skupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra. Jej členovia pochádzajú z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil tzv. Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.

Príprava na presťahovanie trvala 15 mesiacov. Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými sú dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no v prípade zotrvania by im hrozila smrť. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.                 

www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/1037642-utecenci-z-iraku-uz-maju-azyl-zacnu-sa-ucit-slovencinu/