Učitelia vstúpili do štrajku, každý deň ho chcú stupňovať

14.09.2016 12:39
Najviac učiteľov sa do štrajku zapojilo v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.
strajk and ucitelia
Celkový úspech však závisí aj od toho, koľko učiteľov sa napokon do štrajku zapojí v nasledujúcich týždňoch. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo


BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Do stupňovaného štrajku učiteľov sa v utorok zapojilo 1 773 učiteľov zo 106 škôl zo všetkých krajov. Najväčšie zastúpenie mal Bratislavský, Košický a Banskobystrický kraj. Najmenšie zastúpenie registrovaných učiteľov je v Prešovskom kraji. Na brífingu to povedal Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov s tým, že školy boli na prvú hodinu zatvorené napríklad v Bratislave, Žiari nad Hronom, Lučenci, Leviciach, Martine, Trebišove či v Banskej Bystrici.

Crmoman hovorí, že formu stupňovaného štrajku zvolili preto, aby sa učitelia mohli postupne do štrajku pridávať. Chceli tiež minimalizovať zaťaženie učiteľov, ktorí sa zapoja od začiatku. Štrajk je podľa Crmomana úspešný už teraz, keďže učitelia opäť poukázali na svoje požiadavky. Celkový úspech však závisí aj od toho, koľko učiteľov sa napokon do štrajku zapojí v nasledujúcich týždňoch.
 

Odporúčame:

Učitelia budú opäť štrajkovať, žiadajú splnenie požiadaviekIniciatíva slovenských učiteľov uvádza, že evidujú aj zastrašovanie zo strany riaditeľov, ktorí hovorili učiteľom, že nie je možné ospravedlniť ich účasť na štrajku. Podľa Crmomana je však riaditeľ povinný ospravedlniť neprítomnosť učiteľov na vyučovaní, ktorí sa zapojili do štrajku.

V rámci štrajku plánuje Iniciatíva slovenských učiteľov aj tematické týždne, počas ktorých plánujú vyvrátiť mýty v školstve. Počas prvého týždňa sa budú venovať téme racionalizácie siete škôl, ktorá podľa Iniciatívy slovenských učiteľov neušetrí peniaze na platy ostatných učiteľov.

Stupňovaný štrajk sa začal v utorok hodinovým prerušením práce. V stredu 21. septembra stupňovaný štrajk následne bude pokračovať dvojhodinovým prerušením práce, vo štvrtok 29. septembra už bude trojhodinový štrajk. V piatok 7. októbra plánujú učitelia štrajkovať štyri hodiny. Ak sa iniciatíva nedohodne s vládou, plánuje aj po tomto termíne zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom. Iniciatíva zároveň vníma svoje aktivity ako podporu presadzovania požiadaviek deklarácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý do kolektívneho vyjednávania vstupuje s požiadavkou 25-percentného zvýšenia platových taríf.                 

www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/1101426-ucitelia-vstupili-do-strajku-kazdy-den-ho-chcu-stupnovat/