ONLINE
14:38 – Ďakujeme za pozornosť! Sledovanie protestu učiteľov ONLINE sme ukončili.
14:36 – Protestné zhromaždenie sa skončilo. Ľudia sa za zvukov hudby pomaly rozchádzajú.
14:34 – „Som hlboko presvedčené, že nič iné ako ostrý neobmedzený štrajk nám nepomôže," hovorí predseda nových školských odborov Ludovít Sebelédi.
14:30 – To, či začne budúci školský rok plynule, vraj nezávisí od učiteľov, ale od premiéra a ministra financií.
Podľa polície je na proteste 1000 ľudí.
14:27 – Viacero učiteľov verí, že aj dnešným protestom sa niečo zmení. „Možno sme rojkovia, ale stále dúfame,“ hovorí dlhoročná bratislavská učiteľka.
14:25 – Organizátori vyzývajú učiteľov, aby si urobili „selfí“ a poslali ju premiérovi aj s poznámkou – „Som učiteľ.“
14:15 – „Šesťpercentným navýšením platov nás chcú len umlčať. Počúvame o daňových podvodoch, ale na školstvo a na budúcnosť peniaze stále nie sú,“ vyslovujú svoje názory učitelia.
14:13 – OBRAZOM: Aktuálny záber na Rybničné námestie v Bratislave, kde sa zhromaždili protestujúci učitelia.
14:10 – V centre Bratislavy podobne ako v iných častiach Slovenska je veľmi teplo. SHMÚ vydal výstrahu pred vysokými teplotami. Učiteľov to však od protestu neodrádza. Vladimír Crmoman však ľudí upozorňuje, že ak by im bolo zle kvôli horúčavám, majú ísť do tieňa.
14:07 – „Bez nás to nepôjde," skanduje dav neďaleko Reduty, kde budú počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ prebiehať oficiálne zasadnutia.
14:05 – VIDEO: Atmosféra protestu učiteľov v Bratislave
14:03 – Pomedzi hlasné bubnovanie Crmoman vykrikuje ďalšie heslá protestujúcich učiteľov.
14:00 – „Myslíte, že nás už počujú v tej Redute?“ pýta sa jeden z organizátorov protestu Vladimír Crmoman. Protestujúcich vyzýva, aby boli ešte hlučnejší, aby ich počuli aj na hrade.
13:55 – Dav je na Rybnom námestí. Odhadom prišlo 500 ľudí. Každú chvíľu by sa mal začať hlavný program.
13:52 – Na dnešný protest učiteľov reagoval v komentári aj exminister Juraj Draxler. Je presvedčený, že učitelia sa musia zbaviť šéfa aktivistov Vladimíra Crmomana a šéfa školských odborov Pavla Ondeka.
13:34 – Protestujúci učitelia sa presúvajú bratislavským Starým Mestom.
13:28 – Učitelia na niekoľko minút zastavili dopravu na Kollárovom námestí aj električky na Obchodnej ulici v Bratislave.
13:25 – Stovky učiteľov sa vydali na protestný pochod. „Fico, Plavčan, zobuďte sa,“ odkazuje skupina pedagógov.
13:23 – Učitelia sú pripravení pochodovať Bratislavou.
13:19 – Dav učiteľov sa postupne zväčšuje. Organizátori dávajú pokyny k presunu po meste. Ľudia prišli z Trebišova, Nitry, Liptova a ďalších miest. Učitelia prišli do Bratislavy z rôznych kútov Slovenska.
13:15 – Protestujúci učitelia reagujú na dnešný začiatok predsedníctva SR v Rade EÚ tematickým transparentom.
13:12 – „Povinné exkurzie ziakov do parlamentu, nech vidia, kto ničí ich vzdelávanie" píše sa na jednom z transparentov.
13:10 – OBRAZOM: Zábery na Kollárove námestie v Bratislave, kde sa zhromaždili protestujúci učitelia.
13:05 – Učiteľ Branislav Kočan pripomína, že v lete bude priebiehať kolektívne vyjednávanie. S vládou ho bude viesť Odborový zväz pracovníkov školstva. Požiadavka znie jasne : 25 % navýšenie platov od budúceho roka.
13:00 – Na Kollárovom námestí v Bratislave sa schádzajú nespokojní učitelia. Zatiaľ sa ich tu zišlo približne sto. Dávajú o sebe vedieť bubnami i píšťalkami.
Od Kollárovho námestia cez Obchodnú ulicu až po Rybné námestie sa dnes bude tiahnuť dav nespokojných učiteľov. Na stý deň vlády a začiatok slovenského predsedníctva v Rade EÚ si pripravili protestný pochod. Turbulentný školský rok, ako ho sami počastovali, tak zavŕšia v uliciach hlavného mesta.
Prídu z celej republiky
Príchod na protest avizovali aj učitelia z Liptova, Spiša či Košíc. Na posledný aprílový pochod prišlo asi 8000 protestujúcich. Bolo ich podstatne viac ako na predchádzajúcich protestoch, lebo ho už spoluorganizovalo najväčšie odborárskej združenie - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy.
Teraz je iniciátorom akcie len Iniciatíva slovenských učiteľov a Iniciatíva vysokoškolských učiteľov.
„Rada zväzu o týchto veciach rokovala, my to neorganizujeme, ale naši členovia majú slobodnú vôľu prísť na tento protest,“ povedal predseda odborov Pavol Ondek.
Prečo sú učitelia nespokojní
- V roku 2013 si dal vtedajší minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) cieľ: do konca volebného obdobia (marca 2016) budú učiteľské platy dosahovať 1,2 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve,
- učitelia tvrdia, že dnes je to 1,08 násobok priemernej mzdy,
- školskí odborári požadujú 25 percentné navýšenie platov od budúceho roka a každý ďalší rok o 10 percent,
- vláda a parlament im schválili 6 percent od septembra tohto roka.
Trvajú na troch požiadavkách
Hlavný program pripravili pedagógovia len pár desiatok metrov od Reduty, kde sa má dnes zísť kolégium Európskej komisie, na čele s predsedom Jean-Claude Junckerom.
Je to práve komisia, ktorá aj vo svojej najnovšej správe tvrdí, že vzdelávanie na Slovensku potrebuje zásadné reformy a dodatočné investície.
„Systém vzdelávania na Slovensku je nedostatočne nastavený na zvyšovanie hospodárskeho potenciálu krajiny. Výsledky slovenských žiakov v oblasti vzdelávania sú v medzinárodných porovnaniach podpriemerné a vykazujú zhoršujúci sa trend," hodnotí Európska komisia.
Za posledných desať mesiacov sa učitelia pripomínali najprv protestnými akciami na školách i v uliciach, ktoré sa neskôr prehupli do ostrého štrajku. Všetky akcie mali spoločný cieľ - aby vláda splnila ich tri základné požiadavky:
- Navýšiť platy o 140 eur,
- dofinancovať školy o 400 miliónov eur
- a zjednodušiť kontinuálne vzdelávanie.
Učitelia tvrdia, že chcú len to, čo im už vláda sľúbila pred rokmi, ale aj tesne pred tohtoročnými voľbami.
Štrajk v septembri?
Situácia opäť smeruje k štrajku. Ak počas prázdnin učitelia nedostanú záruku, že sa ich požiadavky naplnia, budú od septembra pravidelne prerušovať prácu, postupne na hodinu, dve, či tri.
So šesťpercentným navýšením platov, ktoré im odsúhlasila vláda aj poslanci od septembra, spokojní nie sú. Je to podľa nich podstatne menej ako požadovaných 140 eur. Takéto mzdy podľa ich slov neprilákajú do školstva mladých a talentovaných ľudí.
Práve preto sa niektorí študenti rozhodli protest podporiť.
„My ako študenti chceme byť nároční na svojich učiteľov, pretože chceme kvalitné vzdelanie, to však nie je možné, kým učitelia nebudú motivovaní a adekvátne ocenení za prácu, ktorú robia. Vidíme aj medzi spolužiakmi s pedagogických fakúlt, že len minimum z nich má skutočnú ambíciu ísť v budúcnosti učiť, “ vyhlásila jedna zo študentiek.
Ministerstvo sľubuje ďalšie navyšovanie, či si učitelia polepšia aj od budúceho roka, je zatiaľ otázne. „Zvyšovanie platov o 6 % je za predpokladu uskutočnenia systémových zmien garantované programovým vyhlásením vlády aj v rokoch 2018, 2019 a 2020. Ministerstvo školstva už iniciovalo rokovania s rezortom financií, aby sa platy v regionálnom a vysokom školstve zvýšili o 6 % aj v roku 2017," uviedol rezort školstva.
Porovnanie platových taríf platných od januára s tarifami od septembra 2016
Platové tarify sa ešte navyšujú podľa odpracovaných rokov praxe.