Tábor v Gabčíkove je pripravený, prijme prvých utečencov

01.08.2015 22:23
Prvá polovica utečencov z Rakúska by mala podľa dohody do Gabčíkova pricestovať už v auguste. Ďalšia časť príde do obce následne v septembri.
utečenci južný sudán Tábor v Gabčíkove prijme dočasne 500 žiadateľov o azyl z Rakúska. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Prvých 250 utečencov, ktorí žiadajú o azyl v Rakúsku, by malo na Slovensko prísť v auguste, ďalších 250 v septembri. Ako pre agentúru SITA uviedol migračný úrad ministerstva vnútra, zariadenie Slovenskej technickej univerzity v Gabčíkove, kam migranti prídu, je po technickej stránke pripravené.


O utečencov sa postará najmä rakúska strana

Žiadatelia o azyl v Rakúsku budú mať v tábore vlastný režim, ktorý bude zabezpečovať rakúska strana. Má na to vlastných zamestnancov, ktorí zabezpečia i ochranu. Všetky ostatné aktivity, napríklad voľnočasové, má podľa migračného úradu na starosti takisto rakúska strana. Slovensko zabezpečuje len ubytovanie a stravu.
 

Odporúčame:

V Gabčíkove utečencov nechcú, rozhodnú o nich v referende

Gabčíkovo nemá dostatok faktov, tvrdí mimovládka o referende

Referendum o utečencoch je dôsledkom hystérie, tvrdí nadáciaRakúsko bude mať vo svojej réžii takisto pohyb migrantov po obci Gabčíkovo, ide o vlastné režimové opatrenia. Budú sa však zrejme po obci voľne pohybovať, informoval migračný úrad s tým, že v Rakúsku absolvovali všetky potrebné vyšetrenia a tak nemajú žiadne choroby.

Minister vnútra Robert Kaliňák podpísal 21. júla s rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Miklovou-Leitnerovou dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Migračný úrad rezortu vnútra uviedol, že azylové konanie by malo byť rýchle.


Obyvatelia Gabčíkova chystajú referendum

Obyvatelia Gabčíkova s prijatím migrantov v obci nesúhlasia, ešte začiatkom júla vznikla petícia, pod ktorú sa podpísalo 3148 ľudí spomedzi približne 5100 obyvateľov obce. Obec o tom komunikovala aj s ministerstvom vnútra a migračným úradom, ktorý patrí pod rezort vnútra a má na starosti aj pobytové a utečenecké tábory.

Proti zriadeniu utečeneckého tábora bude v nedeľu 2. augusta od 7:00 do 19:00 hodiny v Gabčíkove miestne referendum. V zozname oprávnených voličov v obci je zapísaných približne 4300 ľudí, ktorí budú odpovedať na otázku "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?" Právo hlasovať v miestnom referende majú všetci, ktorí majú trvalý pobyt v Gabčíkove a najneskôr v nedeľu 2. augusta dosiahnu 18 rokov.

Gabčíkovo obyvateľov informuje o konaní referenda, ktoré si vyžiadali obyvatelia v petícii, i na svojej webstránke. Plebiscit bude platný, ak v ňom svoj názor vyjadrí nadpolovičná väčšina obyvateľov obce oprávnených hlasovať. Ako pre agentúru SITA povedal ešte začiatkom týždňa starosta Gabčíkova Iván Fenes, výsledky plánujú zverejniť na webstránke obce už okolo 21:00 hodiny. 

www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/978297-tabor-v-gabcikove-je-pripraveny-prijme-prvych-utecencov/