Sýrski vojaci prelomili obliehanie základne Kuwajris

10.11.2015 21:55
Sýrska armáda s podporou provládnych milícií a ruského letectva spustila operáciu ešte v októbri.
Islamisti obsadili armádnu základňu, samovrah sa odpálil Foto: ilustračné, SITA/AP

Bejrút 10. novembra (WebNoviny.sk) - Sýrski vojaci prelomili dnes obliehanie leteckej základne militantmi z organizácie Islamský štát (IS). Podľa agentúry AP ide o prvý veľký úspech armády sýrskeho prezidenta Bašára Asada od začiatku ruských náletov na pozície militantov.

Sýrska štátna televízia uviedla, že sa vojaci zvítali s kolegami, ktorí takmer dva roky bránili základňu Kuwajris, ležiacu v severnej provincii Aleppo. Podľa televízie počas dnešných bojov prišli o život desiatky bojovníkov IS. Jeden z vojakov povedal, že v okolí základne ležia stovky tiel extrémistov.

Sýrska armáda s podporou provládnych milícií a ruského letectva spustila operáciu ešte v októbri. IS obliehal základňu od roku 2013, keď porazil konkurenčnú militantnú skupinu, ktorá držala objekt v obkľúčení jeden rok. Asadova kancelária vydala vyhlásenie chváliace "hrdinov, ktorí bránili základňu legendárnym štýlom". Minister informácií Umrán Zubí využil príležitosť a vyzval všetkých Sýrčanov, ktorí bojujú proti vláde, aby "zložili zbrane a vzdali sa štátu", pomsty sa podľa neho obávať nemusia.                 

www.webnoviny.sk/svet/clanok/1011162-syrski-vojaci-prelomili-obliehanie-zakladne-kuwajris/