Svätý Otec futbalistom Juventusu a Milána: Ukážte fanúšikom morálne princípy

22.05.2016 10:22

Svätý Otec s vedením najvyššej futbalovej ligy v Taliansku a s futbalistami klubov Juventus a Miláno v Klementínskej sále - OSS_ROM

20/05/2016 12:23

Vatikán 20. mája – Svätý Otec sa dnes prihovoril vedeniu najvyššej futbalovej ligy v Taliansku a členom talianskych klubov Juventus Turín a AC Miláno. Obe mužstvá prijal pri príležitosti národného finálového zápasu, na ktorom sa zajtra stretnú na Olympijskom štadióne v Ríme. Pápež František v prítomnosti futbalistov, funkcionárov a technikov týchto tímov zhromaždeným v Klementínskej sále ocenil profesionálne kvality a pekné tradície oboch mužstiev i futbalu vo všeobecnosti. Zdôraznil, že ich úspech závisí od viacerých ľudských cností: od harmónie, lojálnosti, schopnosti priateľstva, dialógu a solidarity. Ako pripomenul Svätý Otec, ide o duchovné hodnoty, ktoré sa stávajú športovými hodnotami:

„Každý z vás ešte skôr než futbalistom je osobou so svojimi obmedzeniami a svojimi hodnotami, no hlavne so svojím svedomím“.

Pápež František futbalistov vyzval, aby medzi nimi nikdy nezlyhalo bratstvo, vzájomný rešpekt, pochopenie a odpustenie, a aby tak boli dobrým príkladom najmä pre svojich fanúšikov:

„Buďte majstrami v športe, no hlavne majstrami v živote! Vždy vyzdvihujte to, čo je naozaj dobré a krásne prostredníctvom pravého svedectva hodnôt, ktoré musia charakterizovať autentický šport; a nebojte sa s jasnosťou a rozvahou ukázať svetu vašich obdivovateľov morálne a náboženské princípy, ktorými sa chcete inšpirovať vo vašom živote,“ povedal prítomným Svätý Otec a na záver vyjadril želanie, „aby mohol futbal predstavovať pozitívne posolstvo pre celú spoločnosť“. -bp-