Štúdia: V roku 2030 môže fajčenie zabiť dva milióny Číňanov

12.10.2015 12:45
Vedci zistili, že približne z dvoch tretín mladých Číňanov sa stávajú fajčiari a väčšina z nich začína fajčiť ešte pred dovŕšením 20. roku života.
fajcenie cigareta fajciar V roku 2010 zomrel v Číne na choroby spojené s fajčením milión ľudí, väčšinou mužov.Foto: ilustračné, SITA/AP

PEKING 11. októbra (WebNoviny.sk) - Jeden z troch mladých Číňanov zomrie v budúcnosti na ochorenie spôsobené vdychovaním tabakového dymu. Vyplýva to z výskumu, ktorého výsledky zverejnil lekársky časopis Lancet a priblížila ich tlačová agentúra DPA. 

Vedci z Oxfordskej univerzity a z čínskej Akadémie lekárskych vied zistili, že približne z dvoch tretín mladých Číňanov sa stávajú fajčiari a väčšina z nich začína fajčiť ešte pred dovŕšením 20. roku života. Zhruba polovica týchto dnes mladých mužov zomrie v budúcnosti na choroby spojené s fajčením, ak včas s týmto zlozvykom neprestane. 

"Bez rýchlych, zásadných a ďalekosiahlych protifajčiarskych opatrení bude Čína čeliť enormnému počtu predčasných úmrtí," uviedol jeden zo spoluautorov štúdie, Li Li-ming z Akadémie lekárskych vied. Výskumníci uskutočnili dve veľké štúdie s 15-ročným časovým odstupom, v rámci ktorých monitorovali a porovnali následky, ktoré fajčenie zanecháva na zdraví starších a mladších fajčiarov. 

Prvá štúdia pochádza z 90. rokov minulého storočia a uskutočnila sa na vzorke 250 000 mužov vo veku 40-79 rokov; druhá štúdia stále prebieha a zapojilo sa do nej 500 000 mužov a žien vo veku 35-74 rokov. Z výsledkov oboch štúdií vyplýva, že v roku 2010 zomrel v Číne na choroby spojené s fajčením milión ľudí, väčšinou mužov.

Ak budú súčasné trendy pokračovať, vzhľadom na nárast dospelej čínskej populácie zomrú v roku 2030 na choroby spojené s fajčením dva milióny Číňanov. Počet fajčiarok v čínskej ženskej populácii prudko klesol, takže riziko predčasného úmrtia na choroby súvisiace s fajčením je nízke a stále sa znižuje, všíma si časopis Lancet. 

www.webnoviny.sk/svet/clanok/1000702-studia-v-roku-2030-moze-fajcenie-zabit-dva-miliony-cinanov/