Študent ukázal čudné praktiky finančných poradcov, teraz ho žalujú

24.08.2016 13:27
Jakub Charvát
Jakub Charvát
Zdroj: Aktuality.sk
 
Čo ukazuje dokument o biznise často samozvaných finančných poradcov bez ekonomického vzdelania?

Krátky dokument Čecha Jakuba Charváta odhaľuje praktiky v poradenskej spoločnosti OVB. Za to čelí žalobe. OVB od neho žiada 100-tisíc českých korún (okolo 3700 eur). Slovenské aj české médiá píšu, že musí preto študent v súčasnosti drieť na rôznych brigádach.

Čo ukázal?

Veľké párty, na ktorých nechýbajú babenky z Playboya. Aj tie majú stimulovať mladých finančných žralokov, často bez ekonomického vzdelania - anestetická zábava, drinky a holé prsia...

Sám autor dokumentu sa cíti byť podvedeným. Tvrdí, že po tom, ako z firmy odišiel, mali v jeho mene podpisovať zmluvu.

„Vedeniu spoločnosti som síce poslal výpoveď, ale oni ju nezaregistrovali. Na druhú stranu ale zvládli zaregistrovať zmluvu, ktorú tam po mojom odchode podpísali na moje meno. Druhú výpoveď som tam radšej priniesol osobne. Najskôr ju ani nechceli prijať a miesto toho žiadali, aby som prijal zodpovednosť za túto zmluvu, ktorá nebola moja,” povedal Charvát v rozhovore pre Aktuality.sk.

Tieto firmy vedia podľa jedného z účinkujúcich, riaditeľa projektu ochrany klientov, dokázať, že "žhaví poradcovia" sú počas dvoch-troch týždňov presvedčení o svojej kompetencii radiť.

 

Cenzúra

Dokument s názvom Rada nad zlato unikol na internet. Kvôli vyhrážkam OVB Allfinanz sa nemôže účastniť žiadnych festivalov a v kine bol premietnutý dokopy jedenkrát. Nielen pankáčskym vizuálom pripomína rannú tvorbu Zuzany Piussi a témou krátky študentský film Viktor, človek víťazný.

Film mladého dokumentaristu si všimol aj český angažovaný režisér Filip Remunda. Ten sa spolu s Vítom Klusákom preslávil kauzou Český sen. Dvojica nakrúcala tvorbu bombastickej marketingovej kampane na fiktívny obchod, čím chcela v dobe pred vstupom Česka do Európskej únie poukázať na reklamnú bublinu.

Remunda píše vo svojom príspevku o „kšeftovaní s finančnou negramotnosťou”, problém však je, že pozícia finančného poradcu nemá legislatívne ukotvenie, môžu ju preto vykonávať aj finančne negramotní. V dokumente je spomenutý poradca, ktorý začal s takýmto kšeftovaním v sedemnástich.

Systém tak dobre známej pyramídy predpokladá neustále regrutovanie nových ľudí. Tí, ktorí sa už v pochybnej spoločnosti pohybujú dlhšie im prednášajú o ich nezávislosti, v skutočnosti však v tomto modeli žiadna nezávislosť existovať nemôže. Skúsenejšie ryby hovoria mladším, ako majú plávať, a že v podstate zakladajú „firmu vo firme”.

Vo vidine rýchlych a veľkých peňazí vraj neklamú, len ľuďom hovoria to, čo chcú počuť. Charvát si v dokumente posvietil aj na poškodených klientov. „To nie je ani poistenie, keby som umrel, tak za mňa vyplatia asi osemnásť korún,” povedal jeden z nich.

www.aktuality.sk/clanok/367430/student-odhalil-cudne-praktiky-teraz-ho-zaluju/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok1&utm_campaign=HP-new2#