Štrajk učiteľov bez odborov nemá silu

28.01.2016 00:17

Prečo neštrajkuje viac učiteľov a škôl, ako sa pôvodne predpokladalo? Jedným z dôvodov môže byť, že sa do protestu nezapojil najväčší odborový zväz školstva, nátlaková akcia sa tak podľa všetkého minie účinkom už na svojom počiatku.

Celkovo pracuje v školstve 148-tisíc ľudí, učiteľov je okolo 89-tisíc, samotný Odborový zväz školstva a vedy zastupuje necelých 50-tisíc členov. Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá štrajk zorganizovala, naopak, žiadnych členov nemá a je len neformálnym hnutím.

V prvý deň štrajku učiteľov podľa ministerstva školstva zostalo z vyše 6 700 škôl zatvorených len 2,7 percenta, včera to bolo iba 2,25 percenta, čo predstavovalo 151 škôl. Organizátori štrajku, naopak, hovoria, že zatvorených bolo v prvý deň okolo 300 škôl.

Faktom je, že keď v júni 2003 alebo v septembri 2012 odbory vyhlásili štrajk, mal masové rozmery. Zapojilo sa 80 až 90 percent škôl.

Predstavitelia odborov podpísali s vládou vlani v októbri kolektívnu dohodu, ktorá znamená sociálny zmier. Podľa sociologičky Moniky Čambálikovej sa ňou cítia byť viazaní, a preto do tohto štrajku nevstúpili.

Premiér Robert Fico už opakovane povedal, že vláda zostane neoblomná a nechystá sa zmeniť svoj postoj. Uviedol, že štrajk je „mimo rámca sociálneho dialógu“. Vláda ho však nemieni napadnúť na súde.

Sociologička pripomína, že vláda nemôže teraz zaujať odlišný postoj od dohody, ktorú vlani uzatvorila s odborármi a ktorá hovorí o náraste tarifných platov o 4 percentá. „V istom zmysle by vláda spochybnila samú seba, ako aj druhého partnera – odbory, že nie sú efektívne. Ukázala by, že keď chcete niečo dosiahnuť, nechoďte za rokovací stôl, ale vymôžete si to štrajkom,“ povedala Čambáliková. Doplnila však, že štrajk je legitímnym prostriedkom obhajoby hospodárskych a sociálnych záujmov a nemožno proti nemu nič vysloviť, aj keď sa deje mimo inštitúcií sociálneho dialógu.

alianciazanedelu.sk/?p=9141