Štát Nebraska zrušil trest smrti

28.05.2015 21:01

Debata o popravách sa v posledných rokoch rozprúdila po celých Spojených štátoch, po množstve nevydarených popráv smrtiacimi injekciami.

Na snímke senátori štátu Nebraska Ernie Chambers z Omahy (vpravo) a Kathy Campbellová z Lincolnu sa tešia z prehlasovania veta guvernéra Peta Rickettsa, ktorý podporoval trest smrti v utorok 27. mája 2015 v USA.
Lincoln 28. mája (TASR) - Nebraska sa stala v stredu 19. štátom USA, ktorý zrušil trest smrti. Tamojší zákonodarcovia tesne prehlasovali veto republikánskeho guvernéra Peta Rickettsa, ktorý odmietol dať súhlas návrhu zákona na zrušenie hrdelného trestu. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AP.

Jednokomorový zákonodarný zbor Nebrasky hlasoval v pomere 30 k 19, teda presným počtom hlasov potrebným na potlačenie guvernérovho veta. Trest smrti sa tak nahradí doživotným väzením bez možnosti predčasného, podmienečného prepustenia.

Nebraska sa stala prvým štátom s republikánskou väčšinou, ktorý zrušil trest smrti, a to od roku 1993, keď za zrušenie hlasovala konzervatívna Severná Dakota. Nebraska nepopravila väzňa od roku 1997, ako uvádza Informačné centrum pre tresty smrti, ktoré sleduje túto problematiku.

Ricketts, podporovateľ hrdelného trestu, vetoval návrh zákona v utorok 26. mája a odôvodnil to tým, že trest smrti je odstrašujúcim prostriedkom. Nebraska len nedávno nakúpila nové smrtiace látky, ktoré mali byť použité v smrtiacich injekciách.

Debata o popravách sa v posledných rokoch rozprúdila po celých Spojených štátoch, po množstve nevydarených popráv smrtiacimi injekciami.

Senátori v jednokomorovom zákonodarnom zhromaždení s republikánskou väčšinou uvádzali ako dôvod svojho nesúhlasu s popravami napríklad náboženské výhrady, ťažkosti štátu Nebraska pri zaobstarávaní smrtiacich látok do injekcií, riziko justičných omylov a nedodržanie predpisov pre správne vykonanie popráv.

"Všetko, čo sme sa dozvedeli z doterajších analýz, ukazuje, že trest smrti sa využíva svojvoľne a náhodne," vyhlásil senátor Matt Hansen.

Hrdelný trest už zrušili napríklad americké štáty Maryland, Federálny dištrikt Kolumbia, Nové Mexiko, Illinois a Connecticut.
www.teraz.sk/zahranicie/stat-nebraska-zrusil-trest-smrti/137297-clanok.html