Smer, SNS, Most-Híd a Sieť si takto rozdelia ministerstvá

16.03.2016 19:08
Rokovania budú pokračovať aj vo štvrtok 17. marca od rána. Koaliční partneri budú hovoriť o fungovaní vládnej koalície.
Robert Fico Predseda strany Smer-SD Robert Fico, predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, predseda strany Most-Híd Béla Bugár a predseda strany Sieť Radoslav Procházka počas tlačovej besedy po treťom dni rokovaní o zostavené novej vlády. Bratislava, 16. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 16. marec (WebNoviny.sk) - Na Úrade vlády SR v stredu pokračovalo rokovanie o zostavení novej vlády. Štyri strany - Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť, sa dohodli o vôli vytvoriť vládnu koalíciu a o úprave pomerov v NR SR a vláde SR. Obsah tejto dohody chce predseda strany Smer-SD Robert Fico predložiť prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Predsedom Národnej rady SR bude nominant SNS, podpredsedami nominant Smeru-SD, takisto jeden za Most-Híd a jeden za stranu Sieť. Ako Fico povedal, jeden nominant na podpredsedu parlamentu bude patriť opozícii. Strany sa dohodli i na parlamentných výboroch, pričom na ich vedení sa podľa jeho slov nič nezmenilo. "Budeme pokračovať v tradícii tak, ako to bolo doteraz," povedal. Kontrolné výbory pripadnú opozícii, ostatné si rozdelia v primeranom pomere.
 

PARLAMENTNÉ VOĽBYKoaliční partneri sa dohodli aj na vnútorných pomeroch vo vláde. Post predsedu vlády bude mať Smer-SD, takisto aj post podpredsedu vlády pre investície. V tomto prípade sa podľa Roberta Fica strany dohodli na tom, že zmenou v kompetenčnom zákone sa výrazne posilnia riadiace, kontrolné a koordinačné kompetencie v oblasti eurofondov.

Smer bude riadiť takisto ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, hospodárstva, práce, kultúry a zdravotníctva. Na čele rezortov pôdohospodárstva, školstva a obrany budú nominanti SNS. Ministerstvá spravodlivosti a životného prostredia dostal Most-Híd a rezort dopravy strana Sieť.

Rokovania budú pokračovať aj vo štvrtok 17. marca od rána. Koaliční partneri budú hovoriť o fungovaní vládnej koalície, "aby mohol prezident Andrej Kiska v primeranom čase zvolať ustanovujúcu schôdzu NR SR. Vláda následne podá demisiu, ako aj návrh na zostavenie novej vlády na ďalšie volebné obdobie," povedal vo vyhlásení premiér Fico.

 

Odporúčame:

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali programové priority

Na týchto prioritách sa dohodli Smer, SNS, Most-Híd a Sieť

Video: Kollár sa rozohnil. Budú tu kradnúť tí istí mafiáni

Vaše priority sú prázdne, obul sa Sulík do vznikajúcej vlády

Ďalší rebel v Sieti, vládu so Smerom nepodporí ani Zimenová

Simon z Mosta-Híd nepodporí vládu so Smerom, SNS a Sieťou

Figeľova éra v KDH sa skončila, vzdal sa funkcie predsedu

Pollák navrhuje rozpustiť Kotlebovu stranu ĽS Naše Slovensko

Väčšina ľudí očakáva predčasné voľby. Máte rovnaký názor?

Prieskum: Slováci uprednostňujú koalíciu na čele so Smerom

Ak by boli voľby teraz, Sieť a Kollár by v parlamente neboli