Škandál: Rotariáni v júni odhalia pomník ich dlhoročnému členovi, mediálne známemu kňazovi Srholcovi

16.05.2016 18:55

* KAUZA: "o.Anton Srholec"

Pyramída satana / Illumináti, slobodomurári …

 

Bratislava 16. mája 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Štvrťstoročie činnosti znovuzaloženého Rotary klubu Bratislava si jeho členovia pripomenuli na slávnostnom stretnutí v centre hlavného mesta. Zúčastnili sa ho zástupcovia viacerých veľvyslanectiev na Slovensku i ďalší zahraniční hostia.

Na snímke v pozadí portrét nedávno zosnulého predsedu KPVS Antona Srholca na slávnostnom odovzdávaní vyznamenaní Konfederácie politických väzňov Slovenska 23. februára 2016 v Bratislave
Na snímke v pozadí portrét nedávno zosnulého predsedu KPVS Antona Srholca na slávnostnom odovzdávaní vyznamenaní Konfederácie politických väzňov Slovenska 23. februára 2016 v Bratislave
 

“Sme pokračovateľmi rotariánskeho hnutia založeného v roku 1927. Našu základnú činnosť, ktorou je charita, totalitný režim dvakrát prerušil, ale od roku 1990 opäť existujeme,” po zahratí rotariánskej hymny povedal v úvodnom príhovore súčasný prezident humanitne zameraného klubu Emil Huraj.

Slávnostné stretnutie umocnil kultúrny program, o ktorý sa postarali členovia klubu huslista Peter Michalica a výtvarník Robert Hromec.

Prvý prezident obnoveného Rotary klubu Ján Korecký pripomenul jeho dávnu aj novodobú históriu: “V roku 1927 sme boli prvým rotariánskym klubom v Československu. Jeho členovia sa pravidelne stretávali v hoteli Carlton. Po zrušení klubu v roku 1939 obnovil činnosť v roku 1946, no už o dva roky bol opäť komunistickou mocou zakázaný. Vraj vtedy si Gustáv Husák pýtal zoznam jeho členov. Po novembrovej revolúcii 1989 sa začali opätovné snahy o klubovú činnosť a kontaktovali sme sa s rakúskymi členmi. V nasledujúcom lete sme mali stretnutie viacerých záujemcov a keďže potrebných 25 členov sme mali v decembri 1990, vtedy vznikol klub. Venujeme sa sociálnej oblasti, kultúre, vzdelávaniu a zdravotníctvu,” konštatoval spoluzakladateľ obnoveného Rotary klubu Ján Korecký.

Zároveň pripomenul organizovanie koncertov, plesov, účasť na vianočných trhoch a ďalšie aktivity na získavanie financií, aby mohli prispieť ku kúpe inkubátora pre Fakultnú nemocnicu, sanitky prvej pomoci mestu Bratislava či k vybudovaniu špeciálnej zubnej ordinácie pre deti s vrodeným rozštepom v ružinovskej nemocnici. Tiež podporili vzdelávanie stoviek slovenských mladých študentov v Kanade, USA, Južnej Amerike či Japonsku – i darovaním kníh.

“Máme aj dva projekty pre bezdomovcov. Jeden založil a viedol náš dlhoročný člen Anton Srholec, ktorý nás tohto roku navždy opustil. Bol to veľký človek a rozhodli sme sa mu postaviť pomník pri objekte Brána slobody v Devíne, ktorý je jeho duchovné dielo. Srholcovu bustu vytvoril sochár Peter Mészároš, autor Brány slobody, a tak ju bude pomník Antona Srholca vhodne dopĺňať. Termín odhalenia je 16. júna pod patronátom pána prezidenta. Na stavbu pomníka už máme všetky povolenia okrem magistrátu. Verím, že mesto nám čoskoro dá kladné stanovisko,” vyjadril presvedčenie Ivan Šesták.

Rotary klub Bratislava má v súčasnosti 26 členov z rôznych profesií. Patrí do svetovej rodiny Rotary International a hlási sa k humanitným ideálom medzinárodného hnutia Rotary cez rôzne sociálne projekty. Okrem spomínaných aktivít sa venuje podpore medzinárodných letných táborov pre mladých.

Rotary kluby fungujú na ideách humanizmu a viacerí autori ich radia do skupiny slobodomurárskych lóží. Pravdepodobne práve kvôli tomu boli za socializmu zakázané. Viacerí pápeži sa vyjadrovali k fungovaniu spolkov podobných Rotary klubom a z ich vyjadrení vyplýva, že žiaden kňaz by nemal byť členom takéhoto spolku.

www.hlavnespravy.sk/rotaryani-v-juni-odhalia-pomnik-ich-dlhorocnemu-clenovi-medialne-znamemu-knazovi-srholcovi/781724