Rozpoltenosť biskupov?

28.01.2016 00:18

Za dva dni dva rozdielne postoje zaujala katolícka cirkev k protestom učiteľov a k situácii v zdravotníctve, kde po výpovediach sestier hrozí vážna situácia. Kým štrajk katolíckym školám cirkev neodporučila, v prípade sestier bola zvlášť kritická.

Subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na čele s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom sa včera zhodla, že aj keď požiadavky štrajkujúcich učiteľov pokladá za podstatné, prikláňa sa k postoju Združenia katolíckych škôl Slovenska. To katolíckym školám účasť na štrajku neodporúča. Podľa združenia je totiž štrajk aktom sociálneho násilia, ktorého dôsledky zasahujú v prípade učiteľov nevinné a zraniteľné skupiny obyvateľstva.


Premiér reaguje na otvorený list pom. biskupa Lacha k situácii v zdravotníctve. Pustiť video od 13:04 min.
V prípade zdravotníctva katolícka cirkev nešetrila kritikou. Predseda Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve biskup Milan Lach uviedol, že na celoštátnom stretnutí kňazov, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocniciach, vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná reálna situácia zdravotníctva. „Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných, ponižovanie a ohrozenie pacienta, vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery,“ píše sa v stanovisku. Biskup Lach sa obrátil na premiéra Roberta Fica a ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby začali riešiť požiadavky sestier.

Podľa politológa Michala Horského pomerne rozporuplné postoje dvoch komisií, ktoré vedú členovia jednej KBS, nepriamo odrážajú aj širšie pocity verejnosti. „Požiadavky zdravotných sestier sú prezentované už niekoľko rokov, zatiaľčo rýchlokvasená organizácia Iniciatíva slovenských učiteľov pomerne nečakane vyostrila sociálny zápas a mení ho na politickú propagandu. Zrejme aj tieto okolnosti zohrali svoju úlohu pri hodnotení inak opodstatnených, ale formou rozdielnych požiadaviek dvoch skupín zamestnancov,“ pripomenul Horský.

Odborári pri rokovaniach o platoch sa musia držať zákona o kolektívnom vyjednávaní. Podľa neho ak nedôjde k uzatvoreniu kolektívnej zmluvy, krajným prostriedkom je vyhlásenie štrajku. Keďže Iniciatíva slovenských učiteľov nie je odborovou organizáciou, využíva právo na štrajk, ktoré je zakotvené v ústave.

Iniciatíva vyhlásila štrajkovú pohotovosť a štrajk tento mesiac, teda až po tom, čo bolo jasné, koľko financií vláda a neskôr parlament schválili v štátnom rozpočte na školstvo vrátane miezd. Na splnenie svojich požiadaviek, ktoré sa týkali aj vyšších platov, dala vláde dva týždne.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/381321-strajk-ucitelov-bez-odborov-nema-silu/