Pri násilných protestoch v Nepále zomrelo šesť policajtov

24.08.2015 21:50
Nepálčania protestujúci proti návrhu novej ústavy útočili na políciu nožmi, sekerami či kosami. Jeden policajt zahynul po tom, ako ho demonštranti obkľúčili a podpálili, uviedol nepálsky minister vnútra Bam Dév Gautam.
Protesty po útoku v Turecku Foto: ilustračné, SITA/AP

KÁTHMANDU 24. augusta (WEBNOVINY) - Najmenej deväť ľudí v pondelok zahynulo pri násilných potýčkach medzi demonštrantami a políciou na západe Nepálu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nepálčania protestujúci proti návrhu novej ústavy v pondelok útočili na políciu nožmi, sekerami či kosami. Jeden policajt zahynul po tom, ako ho demonštranti obkľúčili a podpálili, uviedol nepálsky minister vnútra Bam Dév Gautam. Nepálske úrady vyhlásili, že pri potýčkach celkovo prišlo o život deväť osôb - šesť policajtov a traja demonštranti.
 

Odporúčame:

Everest opäť sprístupnili, prvýkrát od aprílovej tragédieMédiá však tvrdia, že obetí mohlo byť až okolo 20 - väčšinou z radov policajtov. Štátna televízia zároveň oznámila, že na potlačenie davu bola na západe krajiny - pri hraniciach s Indiou - zmobilizovaná armáda.Tisíce demonštrantov, patriacich najmä k etnickej skupiny Tharu, ktorí v pondelok vyšli do ulíc v meste Tikapur v okrese Kailali, pre seba požadujú zriadenie samostatnej provincie na juhozápade krajiny, ktorá by sa ďalej delila na osem okresov.

Nepálska vláda a najväčšie politické strany dúfajú, že nová ústava, ktorá má krajinu rozdeliť na sedem federatívnych štátov, prispeje k posilneniu ekonomického rastu v období, keď sa obyvatelia spamätávajú z dvoch ničivých zemetrasení. Návrh ústavy však vyvolal v uplynulých týždňoch mnoho demonštrácií naprieč etnickými skupinami, z ktorých viaceré požadujú oblastnú autonómiu. Pri protestoch zahynuli za tento čas už štyria demonštranti - zastrelila ich polícia, pričom následne uviedla, že demonštranti porušili zákaz vychádzania a zaútočili na vládne budovy, ako aj súkromné obydlia. 

www.webnoviny.sk/svet/clanok/986042-pri-nasilnych-protestoch-v-nepale-zomrelo-sest-policajtov/