Prezident Kiska sa správa pri vyzliekaní sudcov z talára ako úžerník

26.12.2015 02:54

Slovensko má od minulého týždňa o jednu sudkyňu menej. Prezident republiky Andrej Kiska bleskovo ukončil výkon funkcie sudcu Helene Kožíkovej z Okresného súdu Bratislava 1.

Dátum: 26.6.2015, o 21:40h, Autor: Lenka Dale, Grafické spracovanie: Martin Daňo

https://www.najpravo.sk/app/cmsSiteIcon.php?ID=11643&width=600

Prezident na to má plné právo. Prekročila vek 65 rokov, kedy ju prezident odvolať môže… Lenže… Lenže prezident ju odvolal pofidérne - a to je problém. Ešte väčší problém je, že mu pritom doslova a do písmena zasalutovalo Ministerstvo spravodlivosti aj vedenie Okresného súdu Bratislava 1. A tak prezidentské rozhodnutie Andreja Kisku zasa skončí na Ústavnom súde. Však posúďte sami - pripomína vám to praktiky prezidenta alebo človeka, čo si založil a prevádzkoval úžernícku spoločnosť?

 

https://plus.google.com/u/0/photos/+MartinDano1/albums/6131016387203969681/6164764174223617250

 

“Zavolala ma do kancelárie predsedníčka súdu Eva Fulcová, že končím. Vraj Ministerstvo spravodlivosti dostalo list z prezidentskej kancelárie, že som neprevzala doporučený list, v ktorom bolo odvolanie z funkcie a preto v zmysle Zákonníka práce považujú odvolanie za doručené a od 17.6.2015 - to bol deň, keď ma zavolala - už nie som sudkyňou,” uviedla exsudkyňa Helena Kožíková. Lenže takto sa to nerobí… Po desiatkach rokoch v talári sa dozvedieť, že zajtra a ani nikdy už nechoďte na súd? Že koniec vašej kariéry a žiadne slušné ďakujem? Odvolať sa na Zákonník práce a ignorovať relevantný Zákon o sudcoch a prísediacich? Nuž ale to kde žijeme? Tieto otázky si podľa našich zdrojov na Okresnom súde kládlo aj tamojšie vedenie… Riešil sa obdobný prípad ešte z čias Ivana Gašparoviča so sudkyňou Horváthovou, kde vznikol doručovací problém s odvolacím dekrétom, ale nakoniec to vyriešili štandardne, s tým, že pojednávala naďalej - cca mesiac, kým jej opakovane dekrét nedoručili zákonnou formou. Ale - ale nakoniec sa v prípade Kiska - Kožíková vedenie súdu rozhodlo aj tak “radšej” rešpektovať prezidenta, sudkyňa sa ešte v ten deň zbalila a pojednávania -nepojednávania - jednoducho nebudú. Ani nestihli informovať všetkých účastníkov konania a svedkov. GINN takto zastihol bývalého policajného prezidenta J.Spišiaka pred cestou na pojednávanie ohľadom mafiánskych zoznamov, ktoré mala H. Kožíková o dva dni neskôr v agende pojednávaní:

Telefonát 19.6.2015

  • J. Spišiak, bývalý policajný prezident: “Však ja sa chystám práve do Bratislavy, akože to nie je?”
  • Lenka Dale, GINN: “Nemáte sudkyňu.”
  • Jaroslav Spišiak, bývalý policajný prezident: “Aha, tak nejdem nikam. Ale nieže ku mne domov dôjdu policajti, že som sa nedostavil…. Sa odvolám na vás.”
  • Lenka Dale, GINN: “Kľudne.”
  • Jaroslav Spišiak: “A povedzte, čoho sa dopustila?”
  • Lenka Dale, GINN: “Veku.”
  • Jaroslav Spišiak: “Aha. Tak vďaka za ušetrenú cestu.”
  • O hodinu neskôr Jaroslav Spišiak píše sms, že to preveril: "Je to ako ste povedala. Ďakujem za informáciu."

Takýto chaos spôsobilo okamžité rozhodnutie A. Kisku napríklad na súde. “Prevzala som v marci 650 prípadov, uzatvorila som vyše 100,” uviedla H. Kožíková.

Čo sa presne stalo? V marci navrhla Súdna rada prezidentovi na odvolanie 19 mien sudcov, ktorí presiahli vek 64 rokov a preto ich prezident môže odvolať. Bola medzi nimi aj Helena Kožíková. O dva mesiace neskôr odoslala Prezidentská kancelária H. Kožíkovej odvolávací dekrét. Tá ho neprevzala, lebo ako tvrdí, nevedela, že niečo také vôbec má očakávať a že žiadny “žltý lístok” v schránke nemala. Kancelária prezidenta SR neposlala zásielku ani kuriéra ani na súd, kde by ju určite našli. Namiesto toho poslali na Ministerstvo spravodlivosti oznámenie, že podľa Zákonníka práce vo funkcii skončila, lebo odmietnutie prevzatia zásielky sa považuje za doručenie výpovede. A Ministerstvo v tomto duchu informovalo Okresný súd Bratislava 1. Lenže - lenže Prezidentská kancelária nie je zamestnávateľom H. Kožíkovej a mali postupovať v súlade so Zákonom o sudcoch. Ale Ministerstvo spravodlivosti aj Okresný súd Bratislava 1 zákony odignorovali a nepostavili sa na stranu sudkyne, ale prezidenta A. Kisku. A promptne zrušili aj všetky pojednávania.

 

Prezident sa odvoláva na Ministerstvo, Ministerstvo na súd, Súd na prezidenta ...

 

Alexandra Donevová, hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR: “Všetky písomnosti týkajúce sa sudcu a výkonu jeho funkcie vedie osobný úrad sudcu, ktorým je počas výkonu funkcie súd, na ktorý bol sudca pridelený, nie ministerstvo. Preto písomnosti zaslané prezidentom SR ministerstvo bezodkladne postúpilo predsedníčke OS BA I. ”

Eva Fulcová, predsedníčka Okresného súdu Bratislava 1: “Ministerstvo spravodlivosti ma požiadalo zariadiť všetky náležitosti, súvisiace s odvolaním menovanej sudkyne. O ďalšie informácie ohľadom odvolania menovanej sudkyne je nutné žiadať Kanceláriu prezidenta SR, prípadne MS SR. “

Roman Krpelan, Kancelária prezidenta SR: “Dr. Kožíková sa doručeniu dekrétu o odvolaní zrejme úmyselne vyhla a preto sa zásielka obsahujúca toto rozhodnutie hlavy štátu považovala za doručenú, v súlade s platnými právnymi predpismi, vrátením zásielky odosielateľovi ako neprevzatej v odbernej lehote. O zákonnosti odvolania Heleny Kožíkovej niet žiadnych pochybností; vyplýva to z návrhu súdnej rady, dekrétu o odvolaní, ktorý sa opiera o zákonom vymedzený dôvod odvolania, dovŕšenie veku prevyšujúceho 65 rokov, a, na záver, o stanovisko ministerstva spravodlivosti, ktoré v postupe súdnej rady a hlavy štátu nenašlo žiadne pochybenie.”

Kruh alibistických odpovedí. Kancelária prezidenta sa odvoláva na Ministerstvo spravodlivosti, MS sa odvoláva, že vec posunuli na súd, kam patrí a súd to vracia naspäť do Kancelárie prezidenta. Niekde v tomto kruhu je bývalá sudkyňa Helena Kožíková.

Helena Kožíková, odvolaná sudkyňa: "Odpovede Kancelárie prezidenta aj Ministerstva spravodlivosti mi vyrazili dych a považujem ich za maximálne alibistické a hypotetické. Je smutné, že moja dlhoročná celoživotná kariéra sudkyne je ukončená na základe takýchto “úvah”. Samozrejme, podávam ústavnú sťažnosť jednak - na spôsob doručenia a tiež z dôvodu, že považujem moje odvolanie za diskriminačné."

Cui bono - Andrej Kiska?

Spôsob odvolania Heleny Kožíkovej z funkcie sudkyne, rovnako ako aj odkomunikovanie záležitosti z kancelárie prezidenta, je zarážajúci. Samozrejme, nikto nemá funkciu navždy. Isteže, prezident má právo odvolať sudcov starších ako 65 rokov. Lenže - kde je nejaká legitímnosť, úroveň a slušnosť? Prezident A. Kiska bol zvolený aj na základe silnej agendy týkajúcej sa zdôveryhodňovania súdnictva v očiach verejnosti. Toto čo predviedol však dôveryhodné nie je… Sudkyňu zbavil talára spôsobom, ktorý vec posunul na Ústavný súd. Okrem toho, prezident A. Kiska porušil vlastné slová, keď tvrdil, že nebude odvolávať sudcov písomne ako jeho predchodca Ivan Gašparovič. Prezident A. Kiska dokonca ani neodpovedal na otázku, prečo spomedzi 19 navrhnutých sudcov odvolal zrazu len H. Kožíkovú. Na súdoch je dosť sudcov, ktorí ich aj riadia a prekročili 65 rokov, majú aj okolo 70 rokov a H. Kožíková po odchode do dôchodku a prerušeniu výkonu funkcie v roku 2014 nastúpila v marci 2015 na Okr. súd BA 1 len na dobu, kým sa nevráti sudca, ktorý čaká na previerku NBÚ. Je úplne zrejmé, že v prípade Kožíkovej ide o niečo iné než systémové opatrenia. A môže nám byť jedno, či bola alebo nebola niekedy prívrženkyňou Š. Harabina. Predsedníčkou Najvyššieho súdu je tiež jeho bývalá prívrženkyňa D. Švecová podporovaná tretím sektorom a neschopná zdeklarovať ani len kúpu nábytku po ujatí sa funkcie. Na ÚS SR odobril A. Kiska za sudkyňu bývalú členku Komunistickej strany J. Baricovú. Kancelárii prezidenta SR jednoducho neprináleží hodnotiť prečo asi niekto neprevzal žltý lístok, lebo možností je naozaj dosť. Kancelária prezidenta SR má konať v súlade so zákonmi, bez dohadov a nediskriminačne. Toto, čo predviedli so sudkyňou Okresného súdu Bratislava 1 H. Kožíkovou dosiahlo úroveň postupov hodiacich sa k predošlému pôsobeniu A. Kisku a nie jeho súčasného stavu hlavného reprezentanta SR, ktorý je prezidentom všetkých občanov.

Dátum: 26.6.2015, o 21:40h, Autor: Lenka Dale, Grafické spracovanie: Martin Daňo

www.ginn.press/news/kiska-kozikova