Prepustená Savčenková chce pracovať v parlamentnom výbore

26.05.2016 14:45
 
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková sa chce čo najskôr zapojiť do práce parlamentu, pričom sa chce stať členkou brannobezpečnostného výboru.
Nadija Savčenková Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková a prezident Petro Porošenko. Foto: SITA/AP
Kyjev 26. mája (WebNoviny.sk) - V Rusku odsúdená a následne omilostená ukrajinská pilotka Nadija Savčenková má v úmysle zaradiť sa v ukrajinskom parlamente do výboru pre národnú bezpečnosť a obranu. Podľa agentúry Ukrinform o tom informoval Ivan Kruľko, poslanec strany Vlasť, za ktorú bola do Najvyššej rady zvolená aj Savčenková.

Poslanec dodal, že Savčenková sa v stredu po návrate na Ukrajinu, po dvoch rokoch strávených vo väzbe v Rusku, stretla s prezidentom Petrom Porošenkom a následne aj so svojimi straníckymi kolegami. "Nadija je tímový hráč," uviedol Kruľko, podľa ktorého sa Savčenková chce čo najskôr zapojiť do práce parlamentu, pričom sa chce stať členkou brannobezpečnostného výboru. "Myslím, že tam bude veľmi užitočná," poznamenal Kruľko pre televízny kanál 112 Ukrajina.

Odporúčame:

Špeciál so Savčenkovou pristál v Kyjeve, dvaja Rusi v MoskveSavčenkovej advokát Mark Fejgin dnes na svojej facebookovej stránke napísal, že jeho mandantka zvoláva na piatok o 12.00 h (miestneho času) tlačovú konferenciu. Informovala o tom agentúra UNIAN. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu výnos o udelení milosti Savčenkovej, ktorá bola v Rusku odsúdená na 22 rokov väzenia za spoluúčasť na vražde dvoch ruských novinárov pôsobiacich na východe Ukrajiny. O milosť pre ňu požiadali príbuzní oboch novinárov, a to z humanitárnych dôvodov a - ako uviedol Putin - v nádeji, že to prispeje k urovnaniu konfliktu na východe Ukrajiny.

V rovnaký deň sa uskutočnila výmena Savčenkovej za dvoch ruských občanov odsúdených na Ukrajine za teroristické aktivity po boku proruských separatistov v Donbase. Obaja odsúdení Rusi, Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev, požiadali ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o milosť. Ten ich žiadosti vyhovel.