Posolstvo nádeje európskych biskupov pri 100. výročí svetovej vojny

13.11.2014 12:22

Francúzsko/EÚ 12. novembra – V Bruseli sa dnes začal dvojdňový program jesenných plenárnych zasadnutí európskych biskupov v rámci Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a Rady biskupských konferencií Európy (CCEE). V predvečer zasadania, v utorok 11. novembra, sa európski biskupi vydali na púť do Douaumontu a Verdunu, kde sa modlili za mier a pripomenuli si pamiatku obetí 1. svetovej vojny v súvislosti so stým výročím jej začiatku. V oblasti Verdunu na severovýchode Francúzska sa od februára do decembra 1916 odohrali medzi francúzskou a nemeckou armádou jedny z najťažších bojov 1. svetovej vojny, ktoré za sebou zanechali takmer milión mŕtvych.

„Zo skúsenosti nadobudnutej v našich cirkvách v celej Európe sme si vedomí, že prichádzame z krajín, z ktorých niektoré pred sto rokmi, ale i menej dávno, často vstupovali do vojny jeden proti druhému. S pokorou si spomíname, ako aj ľudia Cirkvi podľahli ohňu konfliktu a nacionalistickej vášni. Je to spomienka spojená s trpkosťou a hanbou. No pripomíname si aj nezlomnosť a vytrvalosť, s akou sa pápež Benedikt XV. vyjadroval v záujme ukončenia ozbrojených konfliktov a podporoval mier.“ To sú slová záverečného posolstva, ktoré vo Verdune prečítal predseda COMECE kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mníchova a Freisingu. Nemecký kardinál ďalej vyjadril aj vedomie vďačnosti za uskutočnenie európskeho projektu a za príspevok otcov myšlienky Európskej únie a ich nasledovníkov k mieru a porozumeniu medzi národmi.

Na podujatí pozostávajúcom z dvoch modlitbových pobožností na mieste posledného odpočinku 130-tisíc neznámych vojakov a v priestoroch vojenského cintorína a zo slávenia vešpier zastupoval Radu biskupských konferencií Európy (CCEE) arcibiskup Sarajeva, kardinál Vinko Puljić. Medzi prítomnými boli aj verdunský arcibiskup Jean-Paul Gusching, štrasburský arcibiskup Jean-Pierre Grallet a luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich. Biskupi COMECE a CCEE uzatvárajú svoje spoločné posolstvo týmito slovami:

Naša púť do Verdunu nás vedie k väčšej rozhodnosti v našom úsilí pomôcť Európe znovuobjaviť korene svojej identity a nanovo doceniť hodnoty – mnohé z nich sú hlboko kresťanské –, ktoré ju konštituujú ako spoločenstvo, a podporovať takú budúcnosť, v ktorej bude vládnuť pokoj a spravodlivosť pre všetkých európskych občanov a pre celý svet. Naše stretnutie inšpirované evanjeliom sa ukončilo s nádejou – nádejou na pokojnú budúcnosť pre celé ľudstvo.“ -jb-


Text zverejnený na internetovej stránke https://sk.radiovaticana.va/news/2014/11/12/posolstvo_n%C3%A1deje_eur%C3%B3pskych_biskupov_pri_100._v%C3%BDro%C4%8D%C3%AD_svetovej_vojny/slo-835934
Vatikánskeho rozhlasu