Pápež František uvítal rok 2015 výzvou na boj proti modernému otroctvu

01.01.2015 19:01
Pápež František žehná počas obedňajšej modlitby Anjel Pána v okne svojej pracovne na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 1. januára 2015.

Vatikán 1. januára (TASR) - Pápež František dnes vyzval ľudí všetkých vierovyznaní a kultúr, aby sa spojili v boji proti modernému otroctvu a obchodovaniu s ľuďmi. Vo svojej prvej omši roku 2015 zdôraznil, že každý dostal od Boha právo byť slobodný.

Omša v Bazilike sv. Petra sa uskutočnila vo Svetový deň pokoja rímskokatolíckej cirkvi. Jeho tohoročnou témou je "Už nie otroci, ale bratia a sestry". "Už nie otroci, lebo vojny nás menia na otrokov," vysvetlil podľa agentúry DPA pápež.

Minulý mesiac pápež František vyzval spotrebiteľov, aby zavrhli lacný tovar, ktorý by mohol byť produktom nútenej práce alebo iných foriem vykorisťovania. Svoju výzvu adresoval hlavám štátov a vlád, medzinárodným inštitúciám i farnostiam prostredníctvom 1,2 miliardy členov rímskokatolíckej cirkvi.

Po omši 78-ročný pápež vystúpil na poludnie s tradičným novoročným posolstvom pred asi 50.000 ľuďmi zhromaždenými na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, z ktorých sa väčšina zúčastnila na mierových pochodoch do Vatikánu.

"Mier je vždy možný, ale musíme ho hľadať. Modlime sa za mier," povedal ľuďom nesúcim balóniky a plagáty s mierovými heslami.

Pápež vo svojom vystúpení z balkóna Baziliky sv. Petra opakovane odbočoval od vopred pripraveného textu a v jednej chvíli vyzval veriacich, aby si spomenuli na svoj krst, čo je opakujúca sa téma jeho takmer dvojročného pontifikátu.

"Kto z vás si pamätá deň - dátum - kedy ste boli pokrstení? Zdvihnite ruky," povedal František svojim poslucháčom. "Tým z vás, ktorí si ho nepamätajú, dám domácu úlohu: pohľadajte si ten dátum a chráňte si ho vo svojom srdci," pokračoval pápež.

Pápež František navštívi v dňoch 12.-19. januára Srí Lanku a Filipíny počas svojej prvej zahraničnej cesty v roku 2015.