Vatikán/Stredoafrická republika 15. mája – Prehlbovanie viery, zmierovanie spoločnosti, obrana rodiny – to sú hlavné dôrazy Svätého Otca Františka určené biskupom Stredoafrickej republiky, ktorých dnes prijal pri príležitosti ich návštevy Ad limina apostolorum. Stredoafrická republika je krajinou poznačenou násilím a opakovanými vnútornými ozbrojenými konfliktami. Svätý Otec tamojších biskupov vyzýva reagovať na základe viery:
„Keď zúria nenávisť a násilie, sme povolaní reagovať s odpustením a láskou - a silu k tomu nachádzame v moci kríža a milosti krstu. Ak sa to tak žiaľ nie vždy stalo pri nedávnych udalostiach, ktoré ste zažili, je to znamenie, že evanjelium ešte nepreniklo do hĺbky srdca Božieho ľudu do tej miery, aby zmenilo reakcie a správanie. Vaše cirkvi pochádzajú z nedávnej evanjelizácie, a vaším hlavným poslaním je pokračovať v započatom diele. Nesmiete sa cítiť zastrašení búrkou, ktorou prechádzate, ale naopak vo viere a nádeji nachádzajte zdroj obnoveného nadšenia a dynamiky.“
Stredoafrická republika, nachádzajúca sa v subsaharskej oblasti kontinentu, patrí k najchudobnejším krajinám sveta. Má viac než 4,5 milióna obyvateľov, z ktorých polovica sú kresťania. Katolíci tvoria 36%, protestanti 16%, zhruba pätinu obyvateľstva tvoria vyznávači tradičných náboženstiev a 15% tvoria moslimovia. Katolícka cirkev tu má jednu metropolitnú arcidiecézu a sedem sufragánnych diecéz.
Tamojších biskupov pápež František pri dnešnom stretnutí povzbudil k dobrej formácii a prehlbovaní viery ľudu, a to aj za pomoci katechétov. Vyzval ich tiež, aby v procese práve prebiehajúcej inštitucionálnej transformácie zohrávali prorockú rolu, aby svedčili o „základných hodnotách: spravodlivosti, pravde, svedomitosti, ktoré sú základom každej obnovy, šíriac dialóg a pokojné spolunažívanie medzi členmi rôznych náboženstiev a etník, napomáhajúc aj zmierenie a sociálnu súdržnosť, ktorá je kľúčová pre budúcnosť“.
Svätý Otec tiež zdôrazňuje dôležitosť dobrého formovania svedomia laikov, aby pevní v sociálnej náuke Cirkvi mohli prevziať zodpovednosť za transformáciu spoločnosti podľa evanjelia a pripraviť tak „pre ľud šťastnú budúcnosť“.
Pápež v príhovore, ktorý biskupom odovzdal, spomína aj dôležitosť kvalitnej formácie kňazov, seminaristov a zasvätených osôb. Osobitnú pozornosť venuje rodine, ktorá je podľa neho miestom, kde sa rodí pokoj a zmierenie potrebné pre spoločnosť. V príhovore okrem iného uvádza:
„Rodiny sú nielen privilegovaným miestom pre ohlasovanie viery a praktizovanie kresťanských čností či rodiskom mnohých kňazských a rehoľných povolaní, ale sú tiež «vhodným miestom pre osvojovanie si a praktizovanie kultúry odpustenia, pokoja a zmierenia» (Africae munus, č. 43), ktoré vaša krajina tak veľmi potrebuje. Je podstatne dôležité, aby bola rodina chránená a bránená, «aby mohla spoločnosti slúžiť tak, ako sa to od nej očakáva, to znamená darovať jej mužov a ženy schopných budovania sociálnej štruktúry pokoja a harmónie» (tamže).“ -zk-