Ombusmanka Dubovcová bude (svojou neúčasťou) v referende hlasovať za obmedzenie práv väčšiny

23.01.2015 21:51

www.hlavnespravy.sk/dubovcova-bude-v-referende-hlasovat-za-obmedzovanie-prav-vacsiny/518683

Keď verejná ochrankyňa práv odignoruje nástroj priamej demokracie je to minimálne čudné

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová vo štvrtok (22.1.) vyhlásila, že sa nezúčastní februárového Referenda o ochrane rodiny.

Na snímke verejná ochrankyňa práv Jana DubovcováNa snímke verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová

„Nemá zmysel, aby som sa na referende zúčastnila a prispela k jeho platnosti,“ povedala Dubovcová, podľa ktorej voliči môžu odmietavý názor na referendové otázky vyjadriť aj tým, že v plebiscite hlasovať nebudú.

„Referendum je u nás právne postavené tak, že svoj názor môže občan vyjadriť aj neúčasťou,“ uviedla tiež Dubovcová vo svojom stanovisko zverejnenom na portáli Verejného ochrancu práv.

Dubovcová sa rozhodla hlasovať tak, že sa nezúčastní. Ako verejne známa osoba, tak jednoznačne vyjadrila svoj postoj. Pri tomto civilizačnom strete, keď sa rozhoduje, ktorým smerom sa vydá naša civilizácia, či to bude smerom postupného obmedzovania ľudských práv malou skupinou ľudí, v tomto prípade LGBTI (v budúcnosti to však môže byť iná skupina, ktorej sa bude musieť väčšina podriaďovať), alebo cestou demokracie, Dubovcová sa postavila za obmedzovanie práv väčšiny. Je to ďalší paradox dnešnej doby. Ľudia, ktorí majú práva chrániť, sa snažia o ich obmedzovanie.

 

Dubovcová nikdy nebola nezaujatá

Aj keď by mal byť verejný ochranca práv nezaujatý a jediné na čom mu má záležať, je ochrana ľudí pred bezprávim, ombusmanka Dubovcová to vidí inak. Príkladom je aj jej verejná podpora LGBTI skupinám, kedy počas minuloročného Dúhového pochodu Pride vyvesila na úrade dúhovú vlajku, ktorá je symbolom LGBTI skupín.

Avšak v rovnakom čase sa konal aj pochod Hrdí na rodinu, ktorého hlavným cieľom bolo vyjadriť, že otec a mama sú nastálo tým najlepším pre deti, pre spoločnosť. Žiaľ, skupina, ktorá sa snaží zabrániť okliešťovaniu rodičovských práv, práve LGBTI skupinou cez sexuálnu výchovu sa verejnej podpory od nezávislej ochrankyne ľudských práv a slobôd nedočkala.

 

Referendové otázky sú v súlade s ústavou a neodporujú základným právam a slobodám

To, že referendové otázky sú v súlade s ústavou a zároveň neodporujú základným právam a slobodám, ktoré na Slovensku platia potvrdil aj ústavný súd. Dubovcová, ako verejný ochranca ľudských práv by mala byť prvá, kto bude vyzývať na využitia jediného a najvyššieho nástroja priamej demokracie a nie úzkoprso obhajovať jej obľúbenú skupinu osôb.