Nešťastné Grécko si namiesto muža zvolili ženu za premiérku štátu

27.08.2015 18:25
Grécky prezident Prokopis Pavlopulos si želá urýchlenie celého procesu a čo najrýchlejšiu realizáciu volieb. Zostavením dočasnej vlády poveril sudkyňu najvyššieho súdu Vassiliki Tanuovú.
Grécka vláda Vládny kabinet bude do predčasných volieb 20. septembra viesť žena. Foto: archívne, SITA/AP

ATÉNY 27. augusta (WEBNOVINY) - Grécky prezident Prokopis Pavlopulos vymenoval vo štvrtok doterajšiu sudkyňu najvyššieho súdu Vassiliki Tanuovú za predsedníčku vlády, ktorá krajinu dovedie k septembrovým predčasným voľbám. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.
 

VŠETKO O SITUÁCII V GRÉCKUPrezidentská kancelária vo štvrtkovom vyhlásení pre tlač uviedla, že Pavlopulos bol nútený vymenovať novú premiérku, keďže zlyhali aj posledné pokusy lídrov politických strán vytvoriť novú koaličnú vládu po tom, ako doterajší predseda vlády Alexis Tsipras 20. augusta oznámil svoju demisiu.
 

Odporúčame:

Tsipras naznačil svoje plány, ak opäť vyhrá voľby

Gréci majú termín volieb, mandát dostala Ľudová jednota

Tsipras odstupuje, Grécko čakajú predčasné voľby

Kažimír: Tretia pomoc Grécku slovenské financie neohrozuje

Rebeli dali Tsiprasovi košom, Gréci splatili ECB miliardyTanuová ešte vo štvrtok zloží sľub a po tomto akte sa stane prvou ženou na čele gréckej vlády, podotkla agentúra Reuters. Očakáva sa, že ihneď pristúpi k zostavovaniu novej vlády, ktorej členovia by svoj sľub mali zložiť v piatok. V tento deň by prezident Pavlopulos mal podľa očakávania vypísať aj predčasné parlamentné voľby, a to na 20. septembra.

Po Tsiprasovej rezignácii grécke médiá špekulovali, že svojím postupom sleduje dva ciele. Na jednej strane chce skoncovať s ultraľavicovým krídlom strany Syriza, ktoré sa pri nedávnych rozhodujúcich hlasovaniach v gréckom parlamente postavilo proti jeho kurzu. Na strane druhej sa usiluje o získanie nového mandátu ešte predtým, ako sa v Grécku prejavia tvrdé dôsledky nových úsporných programov. 

www.webnoviny.sk/ekonomika/clanok/986777-grecko-ma-novu-premierku-krajinu-dovedie-k-skorym-volbam/