Minister Kaliňák hovoril o Gorile, stále nikoho neobvinili

23.06.2015 18:57

Ilustračné foto: SITA

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Vyšetrovaním kauzy Gorila sa doteraz nepodarilo zadovážiť také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné obviniť konkrétnu osobu.

Vyplýva to zo správy o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila, ktorú v utorok v parlamente predniesol minister vnútra Robert Kaliňák. Na jeseň sa podľa jeho slov začali tri nové trestné stíhanie vo veci a o informácie Slovensko požiadalo Cyprus, Anglicko a Rakúsko.
 
Pomoc od Fondu národného majetku

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zároveň v správe uvádza, že vyšetrovatelia počas leta začali trestné stíhanie pre korupciu, pre ktoré požiadali o súčinnosť Fond národného majetku.

Podľa správy pre zložitosť prípadu nie je možné určiť termín ukončenia vyšetrovania. "Napriek tomu, že prácu špecializovaného vyšetrovacieho tímu hodnotím veľmi kladne - úkony vo veci sú vykonávané plynule a bez zbytočných prieťahov, je potrebné konštatovať, že vo veci je nutné vykonať ešte väčšie množstvo výsluchov svedkov a najmä v prípade potreby zrealizovať dožiadania o právnu pomoc do viacerých štátov," uvádza sa v správe.

Obrazom: Protest Gorila poznačili vajíčka, delobuchy aj slzný plyn

Gorila a Gorila 1

Parlamentný branno-bezpečnostný výbor správu prerokoval ešte koncom augusta, v septembri aj októbri ju predseda parlamentu Pavol Paška nezaradil na rokovania schôdzí, urobil tak v utorok.Ilustračné foto: Shutterstock

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou v nedávnej minulosti.

Rozsiahly materiál popisuje údajné dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.

Z aktívnych politikov mal podľa Gorily byť v konšpiračnom byte finančnej skupiny Penta súčasný predseda vlády Robert Fico, vtedy ešte opozičný poslanec a predseda Smeru. Fico doteraz odmieta odpovedať na otázku, či v byte naozaj bol, tak, ako sa to popisuje v údajnom spise SIS. 

www.webnoviny.sk/slovensko/minister-kalinak-prednesie-spravu-o-g/764066-clanok.html