Lukašenko ostáva v úrade, svojich protivníkov rozdrvil

12.10.2015 13:01
Súčasný bieloruský líder Alexander Lukašenko získal 83,5 percenta hlasov, teda ešte viac než 80 percent hlasov, ktoré mu voliči odovzdali v roku 2010.
Alexander Lukašenko Lukašenko mal vo voľbách troch formálnych konkurentov.Foto: SITA/AP

MINSK 12. októbra (WebNoviny.sk) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko zostáva hlavou štátu aj piate funkčné obdobie po tom, čo jednoznačne zvíťazil v nedeľňajších prezidentských voľbách. S odvolaním na výsledky volieb, ktoré oznámila ústredná volebná komisia, o tom informovala agentúra Reuters.

Lukašenko získal 83,5 percenta hlasov, teda ešte viac než 80 percent hlasov, ktoré mu voliči odovzdali v roku 2010. Približne 6,5 percenta voličov sa vyslovilo proti všetkým kandidátom, ktorí sa uchádzali o prezidentský úrad. Volebná účasť dosiahla 86,75 percenta. Lukašenko mal vo voľbách troch formálnych konkurentov: lídrov dvoch provládnych politických strán - Sergeja Gajdukeviča a Nikolaja Ulachoviča, a málo známu opozičnú aktivistku Taťjanu Korotkevičovú. 

V centre Minska sa podľa agentúry DPA počas hlasovania zišlo niekoľko desiatok odporcov autoritárskeho prezidenta, aby protestovali proti voľbám. V sobotu bolo ako známka uvoľnenejšej atmosféry pri tohtoročnom hlasovaní vnímané to, že polícia pripustila konanie vopred nepovoleného zhromaždenia opozície. 

 

opozičný protest v MinskuV centre Minska sa v nedeľu zišlo niekoľko desiatok odporcov autoritárskeho prezidenta.Foto: SITA/APPodpora režimu vzrástla

Pred piatimi rokmi viedlo Lukašenkovo opätovné zvolenie k masovým protestom a uväzneniu popredných opozičných predstaviteľov. Podpora jeho režimu však vzrástla, keď sa vykresľoval ako záruka stability v krajine v čase ekonomickej krízy a separatistického konfliktu na susednej Ukrajine. 

Západ dlho bojkotoval Lukašenkovo Bielorusko, ktoré v roku 2005 vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová označila za "poslednú diktatúru Európy", v dôsledku situácie v oblasti ľudských práv a zákroku proti politickému disentu. Na viacerých bieloruských činiteľov a podniky uvalil sankcie. Voľby sa konali v období zlepšených vzťahov Bieloruska s Európskou úniou.

Zdroje z EÚ v piatok 9. októbra vyhlásili, že únia sa pripravuje na dočasné zmiernenie bieloruských sankcií, ak po voľbách nebudú nasledovať represálie proti odporcom Lukašenka a prípadným demonštrantom. Bielorusko, ktoré je často označované za poslednú diktatúru v Európe, zlepšilo svoje medzinárodné vzťahy, keď prepustilo politických väzňov a prispelo k mierovým dohodám v ukrajinskej kríze. 


Lukašenkovi blahoželal aj Putin

Pozorovatelia Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), zloženého z bývalých sovietskych republík, v pondelok konštatovali, že víkendové prezidentské voľby v Bielorusku sa uskutočnili v súlade so zákonmi a demokratickými princípmi. Vo vyhlásení zverejnenom v Minsku, sa tiež uvádza, že bieloruské úrady a volebné komisie počas volieb zabezpečili, aby občania pri výbere spomedzi kandidátov mohli uplatniť svoju slobodnú vôľu. 

Misia pozorovateľov SNŠ označila voľby v Bielorusku za dobre pripravené a organizačne zvládnuté lepšie než pred piatimi rokmi. Ocenila aj pomoc a záujem členov volebných komisií o prvovoličov. 

Pozdravný telegram k znovuzvoleniu Lukašenkovi zaslal ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého jeho "presvedčivé víťazstvo svedčí o veľkej politickej autorite a dôvere zo strany obyvateľstva, ako aj o aktívnej podpore politiky zameranej na ďalší sociálno-ekonomický rozvoj krajiny". Putin vyjadril presvedčenie, že Lukašenkovo znovuzvolenie prispeje aj k ďalšiemu prehĺbeniu rusko-bieloruských vzťahov, spolupráce a spojenectva, a to aj v rámci SNŠ a ďalších medzinárodných štruktúr, informovala agentúra TASS. 

www.webnoviny.sk/svet/clanok/1001372-lukasenko-ostava-v-urade-svojich-protivnikov-rozdrvil/