Kontrverzna indická premierka: Indire Gándhí

04.05.2015 22:19

Ľudia ju striedavo milovali a nenávideli. Zvládla atómovú bombu, vojnu s Pakistanom, nepodarilo sa jej však naplniť volebné heslo: garibi hatao – skoncovať s biedou...

Indická bosorka: Indire Gándhí sa podarili veľké reformy, zastavila ju guľka od rebelov
Mnohí počítali s tým, že ako premiérka bude ľahko manipulovateľná.

Narodila sa 19. novembra 1917 ako Indira Prijadaršini Nehrú, jediné dieťa manželov Nehrúovcov v malom indickom mestečku Alláhabád v štáte Uttarpradéš. Pochádzala zo starého brahmanského rodu, tradične najvyššej indickej kasty, jej otcom bol predseda Indického národného kongresu a po osamostatnení Indie aj dlhoročný predseda indickej vlády Džaváharlál Nehrú. Strana Indický národný kongres vznikla v druhej polovici 19. storočia a stať sa jej členom bolo v rodine Nehrúovcov čosi ako posvätné rodinné dedičstvo. Priezvisko Gándhí získala Indira sobášom s novinárom Ferozeom Gándhím, ktorý mal s Mahátmá Gándhím spoločné iba priezvisko. Sám veľký Mahátmá však bol častým hosťom v jej rodičovskom dome, keďže ho s Nehrúovcami spájala idea oslobodenia spod anglickej nadvlády. Ako Indira dospievala, v Indii vlna nepokojov stále viac silnela.

Po smrti matky sprevádzala svojho otca, premiéra Džaváharlála Nehrúa, na služobných cestách po svete. Na snímke s Jacqueline Kennedyovou. 11 fotografií v galérii Po smrti matky sprevádzala svojho otca, premiéra Džaváharlála Nehrúa, na služobných cestách po svete. Na snímke s Jacqueline Kennedyovou. Autor fotografie: Profimedia.sk

Jej rodina žila v súlade s týmto trendom patriotizmu, nebolo preto žiadnou zvláštnosťou, keď sa otec a mama niekoľko mesiacov v roku nachádzali vo väzení. Na tvrdé podmienky v žalári nakoniec doplatila Indirina matka Kamala tuberkulózou, na ktorú v roku 1936 umrela. Indira bola už od detstva „zaočkovaná“ politickým duchom a ako dvanásťročná dokonca založila detskú organizáciu, ktorá podporovala hnutie za samostatnosť Indie. S otcom mala vždy veľmi blízky vzťah a po matkinej smrti mu viedla domácnosť. Stala sa jeho asistentkou a sprevádzala ho na služobných cestách po rôznych európskych krajinách, kde sa snažil získavať štátnikov pre myšlienku nezávislosti svojej vlasti. Tak sa napríklad v roku 1938 ocitli aj v Bratislave, kde sa stretli s Vladimírom Clementisom v reštaurácii u Kerna na Hviezdoslavovom námestí.

Nerovné manželstvo

V štúdiách Indira nebola až taká šikovná. Po strednej škole študovala na Oxforde na rôznych fakultách, no akademický titul nikdy nezískala. V tom čase sa v Londýne zoznámila so svojím budúcim manželom, novinárom Gándhím. Indirina rodina Ferozeho Gándhího ako manžela ich dcéry neschvaľovala. Pochádzal z nižšej kasty, a preto sa im nezdal vhodným partnerom pre ich jedinú dcéru, do ktorej vkladali veľké nádeje. Nakoniec však ustúpili a Indira sa po návrate do vlasti už aj s manželom Ferozeom aktívne zapojila do politického boja.

S manželom Ferozeom Gándhím nebola šťastná. „Prekážala mu už len moja samotná existencia.“ 11 fotografií v galérii S manželom Ferozeom Gándhím nebola šťastná. „Prekážala mu už len moja samotná existencia.“ Autor fotografie: Getty Images

Ich manželstvo však nepatrilo k najšťastnejším, obaja vraj boli tvrdohlaví a nechceli si navzájom ustupovať. Po narodení synov Rádžíva a Sandžaja Feroze v roku 1947 požiadal o rozvod. Indira však ani po opakujúcich sa manželových neverách s rozvodom nesúhlasila, a tak žili oddelene až do roku 1960, keď Feroze predčasne umrel. Ich vzťah okomentovala slovami: „Ferozeovi som prekážala, prekážala mu už len moja samotná existencia a začal mi dávať najavo svoje skutočné nepriateľstvo. Je mi ľúto, že som prišla o tú najkrajšiu vec na svete: o plnohodnotný vzťah s ďalšou ľudskou bytosťou... Keď Feroze zomrel, z môjho života sa stratili všetky farby...“

Radikálna premiérka

Indira sa napriek rodinným problémom naplno venovala politike a korunou jej snáh bolo vyhlásenie indickej nezávislosti v roku 1947. Predsedom vlády slobodnej Indie sa stal jej otec Džaváharlál Nehrú a svoju dcéru poveril postom svojej neoficiálnej zástupkyne a poradkyne. Nezávislosť však nebola vybojovaná zadarmo a mladá krajina sa naďalej zmietala v náboženských konfliktoch. Indira Gándhí sa stala premiérkou Indie po prvýkrát 19. januára 1966 po smrti premiéra Bahádura Šástrího, ktorý nahradil v premiérskom kresle jej otca. Pri jej voľbe za predsedníčku vlády sa mnohí jej politickí partneri nádejali, že ako žena bude povoľnou političkou, s ktorou sa bude dať ľahko manipulovať. No čoskoro zistili, že sa mýlili.

Indira Gándhí, prvá premiérka Indie. Na snímke počas návštevy Oxfordu. 11 fotografií v galérii Indira Gándhí, prvá premiérka Indie. Na snímke počas návštevy Oxfordu. Autor fotografie: Profimedia.sk

Indira sa vrhla do víru politiky nekompromisne a so ctižiadosťou, ktorá zatienila nejedného mužského kolegu. Z jej úst zazneli slová, ktoré sú, žiaľ, platné aj dnes: „Žena musí pracovať vždy dvakrát dôkladnejšie ako muž, aby boli muži vôbec ochotní uznať, že niečo robí...“ Pustila sa do boja s najväčšími nepriateľmi tejto druhej najľudnatejšej krajiny, ktorými boli odjakživa hlad a chudoba. Snažila sa hlavne o potravinovú sebestačnosť Indie a počas prvých rokov vlády sa jej plánu zvanému Zelená revolúcia aj darilo. Začali sa pestovať nové druhy plodín, zaviedlo sa chemické ošetrovanie a na vysokých školách sa vzdelávali budúci vedci v odbore poľnohospodárstvo. Počas desiatich rokov sa tak podarilo strojnásobiť produkciu pšenice, čo bolo pre ekonomiku krajiny kľúčovou otázkou. Nová premiérka začala s reformami aj vo finančnom sektore, znárodnila banky, chudobným ľuďom na vidieku zaviedla elektrinu a vodu a miestnej šľachte zrušila všetky výsady a tituly. Z Indie sa stala jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík sveta a rozhodnutia premiérky sa stretli s veľkými sympatiami aj u obyčajných ľudí. Indira sa stala miláčikom krajiny.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama
 

Kauza Pakistan

Na obzore sa však objavil veľký problém zvaný Pakistan. Pakistan bol v roku 1971 rozdelený na dve časti. Obyvatelia Východného Pakistanu túžili po nezávislosti a postavili sa centrálnej pakistanskej vláde na odpor, ktorý však armáda potlačila. Do Indie sa tak začali hrnúť milióny utečencov a Indira sa obávala, či jej krajina takúto záťaž prisťahovalcov zvládne. Požiadala o pomoc USA, no nedočkala sa jej, Spojené štáty podporovali oficiálny pakistanský režim.

Keď USA „zavreli kohútiky“, Indira presmerovala svoju zahraničnú politiku na spoluprácu so Sovietskym zväzom. 11 fotografií v galérii Keď USA „zavreli kohútiky“, Indira presmerovala svoju zahraničnú politiku na spoluprácu so Sovietskym zväzom. Autor fotografie: Profimedia.sk

Pokiaľ išlo o zahraničnú politiku, Indira sa netajila svojím negatívnym postojom k vtedajšej politickej línii USA a hlavne – nesadli si s prezidentom Nixonom. Ani Richard Nixon pre ňu nemal dobré slovo a častoval ju prezývkami ako prešibaná líška či bosorka. A hoci Indira zastávala názor, že „zovretou päsťou stisk ruky nevymeníš“, nedohodli sa.

Hlavným dôvodom ich rozporu bol práve Pakistan. Indiru neodradila ani rezolúcia OSN, ktorú vydali na základe Nixonovej intervencie a ktorá mala zastaviť ofenzívu Indie voči Pakistanu. Naopak, pokúsila sa o najriskantnejší krok vo svojej kariére a otvorene podporila povstalcov a ich boj o nezávislosť. Pakistan odpovedal bombardovaním indických vojenských základní, na čo musela indická premiérka reagovať. Postavila sa do čela armády a vďaka rýchlym a tvrdým krokom za dva týždne prinútila pakistanskú armádu, aby sa vzdala. Východný Pakistan tak získal nezávislosť a premenoval sa na Bangladéš.

Na návšteve Londýna s Margaret Thatcherovou. 11 fotografií v galérii Na návšteve Londýna s Margaret Thatcherovou. Autor fotografie: Getty Images

Takáto trúfalosť ešte viac vyostrila vzťahy medzi Indiou a USA a Nixon zatvoril kohútik na dodávky potravín. Indira však vtedy mala už iného spojenca – druhú najväčšiu svetovú veľmoc Sovietsky zväz. V čase studenej vojny sa nebála podniknúť ani kroky v jadrovom programe. India vyvinula atómovú bombu, oficiálne len na mierové účely, no bola pripravená ochraňovať svoju krajinu proti americkej hrozbe všetkými možnými spôsobmi.

Za kastráciu tranzistor!

Najkontroverznejším krokom indickej premiérky bol štátny program kontroly pôrodnosti. Počas jej vlády sa India rozrástla o 230 miliónov obyvateľov a toto číslo bolo alarmujúce vzhľadom na zložitú ekonomickú situáciu v krajine. K tomuto problému sa Indira postavila skutočne radikálne. Urobila tak spoločne so svojím druhorodeným synom Sandžajom. Sandžaj Gándhí bol známy svojimi politickými ambíciami, bol však arogantnejší a impulzívnejší ako jeho matka. Indira mala však pre neho slabosť a nedokázala mu nič odoprieť.

V manželstve sa jej narodili synovia Rádžív a Sandžaj. 11 fotografií v galérii V manželstve sa jej narodili synovia Rádžív a Sandžaj. Autor fotografie: Profimedia.sk

Na jeho podnet sa zriadili pojazdné ambulancie, ktoré jazdili po krajine a na počkanie vykonávali mužskú sterilizáciu. Každý Ind, ktorý sa nechal sterilizovať, dostal darček – tranzistor. Indira chcela zabiť dve muchy jednou ranou – znížiť stále stúpajúcu pôrodnosť, a tým úmerne aj nárast chudoby, a zároveň prostredníctvom rozhlasu šíriť osvetu medzi negramotným ľudom. Prax však vyzerala celkom ináč. Keď fanatickí zástancovia projektu nepresvedčili mužské osadenstvo o zákroku, začali mužov doslova loviť a aby sa „splnil plán“, kastrovali ich hlava-nehlava. Vykastrovaných vtedy bolo až jedenásť miliónov Indov! Tieto nehumánne zásahy sa stretli s veľkým odporom a kritikou aj v jej vlastných radoch. Bol to prvý krok, ktorý viedol k rozkolu v parlamente.

Kríza a vykúpenie

Rok 1972 sa nezačal dobre. V lete sa do krajiny vrátil hladomor, hospodárstvo ochromili štrajky a inflácia stúpla o dvadsať percent. Indira reagovala ako vždy, nekompromisne. Dala uväzniť tisícky ľudí a podarilo sa jej vzbury potlačiť aj napriek tomu, že prišla o veľkú časť svojej voličskej základne. Začala strácať pôdu pod nohami a podľa toho aj konala. Pred ďalšími voľbami použila na svoju súkromnú kampaň vládne prostriedky, za čo jej hrozilo väzenie. Súd ju zbavil mandátu v dolnej komore parlamentu a znemožnil jej tak vykonávať funkciu premiérky.

Spustila štátny program kontroly pôrodnosti, za čo ju kritizovali aj vo vlastných radoch. 11 fotografií v galérii Spustila štátny program kontroly pôrodnosti, za čo ju kritizovali aj vo vlastných radoch. Autor fotografie: Profimedia.sk

Po vynesení rozsudku sa v Indii rozšírili nepokoje a Indira požiadala prezidenta o vyhlásenie výnimočného stavu. V snahe upevniť si svoje postavenie cenzurovala noviny a v krajine nastolila diktatúru. V nových voľbách prepadla, ocitla sa bez práce a bez financií a čelila mnohým obvineniam a súdnym procesom. Paradoxne, jej popularita práve vtedy začala stúpať. Ako diplomatka do špiku kostí sa totiž niekoľkokrát verejne ospravedlnila za nepopulárne opatrenia, ktoré jej vláda vykonala a ľud si tým pomaly udobrila. Nenápadne pritom viedla volebnú kampaň, ktorá vyvrcholila voľbami v roku 1979 a tie neúnavná bojovníčka s prehľadom vyhrala. V roku 1980 sa po druhýkrát vrátila do premiérskeho kresla. Politická výhra však priniesla so sebou osobnú obeť – syn Sandžaj, v ktorom videla svojho nástupcu, zahynul pri leteckom nešťastí.

Indira (na snímke s Jásirom Arafatom) zahájila vlastný jadrový program, oficiálne na mierové účely. V roku 1974 uskutočnila prvý úspešný podzemný jadrový test. 11 fotografií v galérii Indira (na snímke s Jásirom Arafatom) zahájila vlastný jadrový program, oficiálne na mierové účely. V roku 1974 uskutočnila prvý úspešný podzemný jadrový test. Autor fotografie: Profimedia.sk

Osudoví sikhovia

Miliardová India bola a stále je vriacim kotlom rôznych náboženstiev a konfliktov. Indira sa snažila nikoho neodsudzovať kvôli jeho viere, ale táto empatia sa jej nakoniec stala osudnou. Sikhovia predstavovali od začiatku jej vlády vnútropolitický problém a dožadovali sa samostatného štátu v Pandžábe. Po troch rokoch vyčkávania napokon proti nim vyslala armádu, keď sa skupina sikhských fundamentalistov zabarikádovala v ich najvýznamnejšej svätyni – Zlatom chráme v Amritsare. Pri tomto útoku prišli o život aj tisícky nevinných pútnikov.

Indira v spoločnosti britského princa Philipa a kráľovnej Alžbety.

11 fotografií v galérii Indira v spoločnosti britského princa Philipa a kráľovnej Alžbety. Autor fotografie: Getty Images

Netušila, že si tým podpísala rozsudok smrti. Sikhovia túžili po pomste. Odmietla varovania svojich bezpečnostných služieb a ponechala si sikhských telesných strážcov. Tí svoju šancu využili a 31. októbra 1984 ju počas rannej prechádzky v záhrade zastrelili. Na jej post nastúpil druhý syn Rádžív, ktorý si však vládnutie neužil dlho. Rovnako ako jeho matka sa v roku 1991 stal obeťou atentátu, ktorý na neho spáchala organizácia Tamilských tigrov. Tých, iróniou osudu, Indira podporovala ešte predtým, než sa stali teroristickou organizáciou. Nehrúovskú štafetu v politike prebrala vdova po Rádžívovi Sonia, pôvodom Talianka. Tá stranu Indického národného kongresu, ktorému vládne už osemnásť rokov, priviedla k víťazstvu, premiérskeho kresla sa však radšej vzdala...

zivot.cas.sk/clanok/20255/indicka-bosorka-indire-gandhi-sa-podarili-velke-reformy-zastavila-ju-gulka-od-rebelov