Kontroverzné vyjadrenie prezidenta Kisku na divadelný incident v Brezne

16.03.2016 19:04
Andrej Kiska reagoval na počínanie Mariána Kotlebu, ktorý v Brezne prerušil divadelné predstavenie súboru Jána Chalupku. Podľa jeho slov je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení.
Prezident o kandidátoch na ústavných sudcov nerozhodol Prezident SR Andrej Kiska odsúdil konanie Mariána Kotlebu. Foto: archívne, SITA/Urban Klement

BANSKÁ BYSTRICA 16. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska reagoval na svojej facebookovej stránke na počínanie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Mariana Kotlebu, ktorý v pondelok 14. marca v Brezne prerušil divadelné predstavenie súboru Jána Chalupku.


Divadelný súbor podobnú aroganciu moci ešte nezažil

Kiska uvádza, že nie každá divadelná hra nám musí vyhovovať, nie z každého filmu odchádzame z kina spokojní. A mnohým sa určite stalo, že odložili knihu a už sa k nej nikdy nevrátili. V tom je krása a pestrosť umenia. Každý si môže slobodne vybrať, čo vyhovuje jeho vkusu, kritizovať, čo sa mu nepáči a chváliť to, z čoho je nadšený.

"Ale je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení. A dokonca podával trestné oznámenie na divadelníkov pre obsah divadelnej hry. To je konanie za hranicou slušnej a slobodnej spoločnosti," píše prezident.

Ďalej uvádza, že dnes telefonoval so šéfom Divadelného súboru Jána Chalupku v Brezne Gabrielom Obernauerom. Majú za sebou 90-ročnú históriu, ale takú aroganciu moci nezažili. Na záver vyjadruje presvedčenie, že spolu určite nájdu spôsob, ako podporu divadelníkom z Brezna, ale aj princípom slobodnej a otvorenej spoločnosti vyjadriť ešte zreteľnejšie a úplne jednoznačne.


Predstavenie malo byť súčasťou slávnostnej udalosti

K celej udalosti sa vo forme tlačovej správy vyjadrili aj zástupcovia banskobystrickej župy. Vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA hovorkyňa kraja Michaela Piliarová, sa uvádza, že divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.

"V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako: "nakopať riť", "rozbiť papuľu" alebo "kurva". Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o "srbských hovnách" a "slovanských lajnách". V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. "židovské hovná", alebo "cigánske lajná", tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia," píše sa vo vyhlásení.                 

www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/1048557-andrej-kiska-reaguje-na-divadelny-incident-v-brezne/