KDH: Výsledok referenda v Írsku je krokom k oslabeniu tradičnej rodiny

24.05.2015 18:41

Podľa Aliancie za rodinu írske referendum jasne ukázalo, že registrované partnerstvá sú začiatkom, s ktorým prichádzajú adopcie a redefinícia manželstva.

Na snímke Rhonda Donaghyová sa usmieva 23. mája 2015 v Dubline.
Bratislava 24. mája (TASR) - Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ vníma výsledky referenda v Írsku, v ktorom väčšina hlasujúcich schválila v piatok (22.5.) návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev, ako ďalší krok na ceste k spochybňovaniu a oslabovaniu prirodzenej rodiny pod zásterkou moderných ľudských práv."Manželstvo v celej histórii našej civilizácie aj v rímskom práve, z ktorého vychádza naša a európska kultúra, bolo chápané a definované výlučne ako vzťah muža a ženy," tvrdí Figeľ. Prirodzenosť človeka podľa neho nemožno zmeniť politickou redefiníciou ani ľudovým hlasovaním. Novelu slovenskej ústavy o ochrane manželstva pokladá preto za dôležitú. "Rodinné právo je kompetenciou členských štátov EÚ, preto írske rozhodnutie nemá právny vplyv na Slovensko," skonštatoval predseda KDH.

Podľa Aliancie za rodinu (AZR) írske referendum jasne ukázalo, že registrované partnerstvá sú začiatkom, s ktorým prichádzajú adopcie a redefinícia manželstva. "Sme radi, že Íri mali možnosť o týchto veciach rozhodovať v referende, ale odmietame agresivitu a manipulatívnosť kampane, ktorá ho sprevádzala," povedala podpredsedníčka AZR Anna Verešová. Podľa aliancie každá z verejne financovaných politických strán v írskom parlamente aktívne podporovala kampaň za homosexuálne manželstvá a hrozili svojim členom vyhodením, ak nebudú dodržiavať stranícku líniu. Taktiež tvrdí, že všetky veľké verejné a súkromné médiá silne podporovali kampaň za zmenu definície manželstva a ignorovali rozsudok Írskeho najvyššieho súdu o rovnomernom priestore pre skupiny na oboch stranách debaty.

"Biologické fakty o manželstve a deťoch nie je možné zmeniť. Som rád, že na Slovensku v referende viac ako 90 percent zo zúčastnených hlasujúcich odmietlo sociálne experimenty s deťmi," dodal predseda AZR Anton Chromík.

Výsledky írskeho referenda chápe europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) ako snahu človeka prerobiť Bohom daný prirodzený poriadok vecí. Spoločenská kampaň v Írsku podporujúca hlavne liberálne názory bola podľa jeho slov mohutná a myslí si, že druhá strana nemala vytvorený rovnocenný priestor.
www.teraz.sk/slovensko/irsko-referendum-rodina-figel/136644-clanok.html