Islamský štát v Sýrii prepustil 22 unesených asýrskych kresťanov

12.08.2015 20:22

Skupinu tvoria muži a ženy v pokročilom veku.

Militantná skupina IS pózuje so zajatým pilotom.

Damask 11. augusta (TASR) - Sunnitská extrémistická skupina Islamský štát (IS) prepustila 22 spomedzi niekoľkých desiatok asýrskych kresťanov, ktorých začiatkom roka uniesla z dedín v severovýchodnej časti Sýrie. Agentúra Reuters o tom dnes informovala s odvolaním sa exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Bojovníci z IS vo februári zajali vyše 200 príslušníkov asýrskej menšiny pri nájazdoch na dediny pri meste Hasaka, kde tvoria väčšinové obyvateľstvo Kurdi. Podľa šéfa SOHR Rámího Abdal Rahmána je viac ako 150 z nich naďalej v rukách radikálnych islamistov.

Predseda švédskeho zväzu Asýrčanov Afram Yakoub správu o prepustení časti zajatcov potvrdil s tým, že skupinu tvoria muži a ženy v pokročilom veku. Poprel pritom tvrdenie Abdal Rahmána, že za nich zaplatili výkupné. Reuters uvádza, že ďalších 19 zajatcov IS prepustil ešte v marci.

Islamský štát útočí na príslušníkov náboženských menšín i sunnitských moslimov, ktorí neodprisahali vernosť jeho kalifátu vyhlásenému na časti územia Sýrie a Iraku. Kresťanov islamisti navyše považujú za neveriacich, a sú preto častým terčom prenasledovania.

V Sýrii do roku 2011, keď tam vypukla občianska vojna, žilo až 1,1 milióna kresťanov, z nich viac ako 700.000 už z krajiny ušlo.

www.teraz.sk/zahranicie/islamsky-stat-prepustenie-krestania/150319-clanok.html