Hereticke vyjadrenie Igora Kapišinského k sukromným zjaveniam

13.02.2015 12:56

https://img.cas.sk/img/4/bigArticle/436751_igor-kapisinsky-mimozemstania-ufo-astronom-astronomia.jpg?time=1258225504&hash=8cf25ab5468ae394fabe0fc229d551b7

Súkromné zjavenia na hore Zvir (Litmanová), na vrchu Boričky (Dechtice) a na kopci Živčáková (Korňa) sú už po mnohé roky predmetom skúmania osobitných cirkevných komisií. Litmanová je síce od vlaňajška oficiálnym pútnickým miestom, ustanovil ju zaň prešovský arcibiskup Ján Babjak, dekrét však zatiaľ nepotvrdzuje pravdivosť údajných zjavení.

Je to pomerne známa historka, ale vyplatí sa ju pripomenúť. „Mária, Matka naša, skry nás pod svoj plášť a to trikrát,“ modlili sa dve dievčatá z Litmanovej, 11-ročná Ivetka a 12-ročná Katka, keď 5. augusta 1990 začuli v lese na hore Zvir strašný hluk. Ušli pred ním do blízkeho senníka, kde sa im znenazdania zjavila Panna Mária a sadla si pred ne na lavičku.

Dievčatá medzitým dozreli v ženy, jedna z vizionárok sa vydala, druhá pracuje ako ošetrovateľka, obe v zahraničí. Nové posolstvá Panny Márie z hory Zvir už dávnejšie nepočuť, púte na horu Zvir sa však naďalej konajú a sú čoraz masovejšie. Ako si to vysvetliť?

Zjavuje sa každý deň o 20,40

Odpoveď vedca je kategoricky jednoznačná. „Mnoho ľudí drží u nás pri živote už iba iracionálno, ktoré zahŕňa aj náboženské vízie,“ myslí si astrofyzik Igor Kapišinský zo Slovenskej akadémie vied, ktorý vyštudoval kedysi aj teológiu. Všetky súkromné zjavenia považuje za degenerované formy ľudovej zbožnosti.

Trenčiansky psychiater Ladislav Kvasnička, ktorý vyznáva kresťanské princípy v psychiatrii, upozorňuje v tejto súvislosti na podobnosť halucinácií so zjaveniami. Halucinácie sú však plodom psychickej poruchy. Preto nabáda, aby aj pri zisťovaní pravosti či nepravosti zjavení cirkev najskôr žiadala od vizionárov psychiatrické a psychologické vyšetrenie skutočnými odborníkmi.

Po takomto vyšetrení priam volá dechtický prípad, kde sa Panna Mária zjavuje údajne deň čo deň pomaly už pätnásť rokov siedmim mladým vizionárom. „Cez týždeň sa zjavuje o 19,40 h (v letných mesiacoch o 20,40 h, v sobotu a nedeľu je zjavenie počas sv. ruženca na hore Boričky,“ uvádzajú na internete.

Diecéznu komisiu pre skúmanie dechtických zjavení zriadili na Arcibiskupskom úrade v Trnave ešte pred jedenástimi rokmi, ale tiež zatiaľ k ničomu nedospela.

spravy.pravda.sk/domace/clanok/162789-slovenske-lurdy-cakaju-na-uznanie/