Harabinovo miesto obsadili, kolégium povedie Duľa

30.09.2015 20:08
Sudcovia pokračujú v rokovaní zjednocovaním rozdielnych stanovísk senátov trestnoprávneho kolégia.

 

harabinŠtefana Harabina odvolali z funkcie v polovici septembra.Foto: Archívne, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu SR povedie Libor Duľa. Členovia kolégia ho v utorok zvolili na čelo, vo funkcii nahradí Štefana Harabina. Toho na návrh predsedníčky Daniely Švecovej odvolali z funkcie v polovici septembra. Za Duľu na čele kolégia z 13-tich sudcov hlasovalo 10, traja boli proti. Informácia je zverejnená na internetovej stránke Najvyššieho súdu SR.
 

Odporúčame:

Harabinovu nečinnosť v sporných veciach preverí Súdna rada

Harabin sa obrátil na Čižnára, nepáči sa mu konanie ŠvecovejTrestnoprávne kolégium teraz pokračuje v rokovaní a jeho sudcovia sa snažia zjednotiť rozdielne stanoviská senátov na inšpekciu ministerstva vnútra a aj zákonnosť rozsudkov veľkokrtíšskeho sudcu Milana Vargu. Zjednocujúce stanovisko je potrebné a bude záväzné tak pre senáty Najvyššieho súdu SR, ako aj pre ostatné súdy. 

Potrebné je aj pre nastolenie právnej istoty účastníkov konania, uviedol pre agentúru SITA šéf Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Aj právnička spolupracujúca s VIA IURIS Zuzana Čaputová uviedla, že táto situácia je neudržateľná a má vážne dôsledky. Je nevyhnutné zjednotenie rôznych stanovísk, a teda zhoda v kolégiu na tom, ktorý z výkladov zákona je správny. 

www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/997172-harabinovo-miesto-obsadili-kolegium-povedie-dula/