Bulharský súd nevydá Rusku Putinovho kritika Nikolaja Kobľakova

22.10.2014 23:13

Bulharsko má historicky pevné vzťahy s Moskvou, avšak zdôrazňuje, že je tiež členom Európskej únie a NATO a rešpektuje sankcie EÚ uvalené na Rusko pre jeho zasahovanie na Ukrajine.


Demonštrant nesie obrovskú ruskú vlajku počas protestu proti vláde Vladimíra Putina/Ilustračné foto.FOTO TASR / AP

Sofia 21. októbra (TASR) - Bulharský súd dnes zamietol žiadosť o vydanie prominentného antiputinovského aktivistu a obhajcu ľudských slobôd Nikolaja Kobľakova do Ruska, kde ho chcú postaviť pred súd.

Mestský súd v Sofii pred vynesením rozhodnutia požiadal Moskvu o dodatočné informácie a dnes uviedol, že ani z nich mu nie je jasné, na základe čoho Rusko žiada o jeho vydanie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorkyňu súdu.

Bulharsko má historicky pevné vzťahy s Moskvou, avšak zdôrazňuje, že je tiež členom Európskej únie a NATO a rešpektuje sankcie EÚ uvalené na Rusko pre jeho zasahovanie na Ukrajine.

Bulharský prokurátor, ktorý mal obhajovať žiadosť o vydanie Kobľakova do Ruska, pred súdom povedal, že to nemôže urobiť, pretože Kobľakov sa angažoval v politických aktivitách proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi a v Rusku by nemusel mať zaručené právo na slobodný proces.

Moskva sa vyjadrila, že požaduje vydanie Kobľakova v súvislosti s podozrením z podvodu spáchaného v rokoch 2004 a 2005. Kobľakov to odmietol a povedal, že sa obáva politického prenasledovania ruskými orgánmi. Požiadal súčasne o politický azyl v Bulharsku.

Súd sa dištancoval od vyjadrení prokurátora s tým, že politické prejavy sú v trestnom prípade absolútne neprijateľné.

Voči rozhodnutiu súdu je možné sa odvolať, je to však nepravdepodobné, napísala agentúra Reuters.

Kobľakov má 44 rokov a dvojaké, ruské a francúzske občianstvo. Je zakladateľom francúzskej mimovládnej organizácie Russie-Libertés, ktorá zorganizovala v krajine protiputinovské protesty.

Jeho zatknutie v Sofii vyvolalo protesty v bulharskom hlavnom meste aj v Paríži, kde ľudskoprávni aktivisti vyzývali bulharské orgány, aby odmietli žiadosť o jeho vydanie.

Vzťahy Moskvy a Sofie sú v poslednom čase napäté. Ruský vicepremiér tento mesiac obvinil Bulharsko zo zrady, keď naznačilo, že chce nahradiť vojenské lietadlá zo sovietskej éry západnými.