Biskupov, ktorí by si nevšímali prípady pedofílie, budú môcť odvolať

05.06.2016 18:13

Popri ťažkých prípadoch, ktoré už doteraz cirkevné právo trestalo, ako napríklad prechovávanie materiálov pedofilného charakteru, bude odteraz sankcionovaná aj nevšímavosť k takýmto aktivitám.

 
Vatikan
 

Vatikán 4. júna (TASR) - Biskupi, ktorí sa nebudú venovať objasneniu prípadov sexuálneho násilia na neplnoletých v katolíckej cirkvi, musia rátať s odvolaním.

Vyplýva to z obsahu právneho dokumentu, tzv. Motu proprio, pápeža Františka, ktorý dnes zverejnili vo Vatikáne a o ktorom informovala tlačová agentúra APA.

Dokument jednoznačne stanovuje, že tak konanie podobného charakteru, ako aj zanedbanie povinností v súvislosti s pedofíliou môže viesť k odvolaniu daného duchovného.

Popri ťažkých prípadoch, ktoré už doteraz cirkevné právo trestalo, ako napríklad prechovávanie materiálov pedofilného charakteru, bude odteraz sankcionovaná aj nevšímavosť k takýmto aktivitám, vyplýva z informácií Vatikánskeho rozhlasu.

Vina by však mala byť objektívna, teda preukázateľná, zdôrazňuje sa v dokumente.

O osude biskupov bude rozhodovať v takých prípadoch buď biskupská alebo misijná kongregácia, v prípade opátov alebo predstavených rádov rádová kongregácia.

Vatikánska Kongregácia pre náuku viery sa na tomto postupe v prípade nesprávneho konania duchovných v oblasti prevencie alebo osvety nebude podieľať, naopak v jej právomoci budú prípady samotného zneužitia.

Posledné slovo bude mať hlava katolíckej cirkvi, pápež František v spolupráci so skupinou expertov na cirkevné právo.