Biskupi upozorňujú na potrebu podporiť iniciatívu za voľnú nedeľu

12.10.2016 22:00

lovenskí biskupi plánujú veriacim napísať pastiersky list.

Predseda KBS Stanislav Zvolenský očakáva, že pastiersky list vyvolá aj diskusiu na túto tému vo farnostiach.(Zdroj: cas.sk)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Predovšetkým o potrebe zdôrazniť podporu iniciatíve za voľnú nedeľu hovorili slovenskí biskupi na svojom dvojdňovom 85. plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Dome katolíckeho apoštolátu v Spišskej Novej Vsi.

„Jej cieľom je vrátiť sa k prežívaniu nedele ako dňa pracovného pokoja, ktorý je osožný pre regeneráciu síl každého jednotlivca, pre dobro rodín i pre duchovné dobro veriacich,“ uviedol dnes počas brífingu po skončení zasadnutia generálny sekretár KBS Marián Chovanec.

V tejto súvislosti plánujú napísať veriacim pastiersky list, ktorý sa bude čítať vo všetkých katolíckych kostoloch počas prvej adventnej nedele, 27. novembra. Apelovať chcú aj na predstaviteľov krajiny, aby túto iniciatívu podporili a venovali jej pozornosť.

Očakávajú diskusiu

Predseda KBS Stanislav Zvolenský očakáva, že pastiersky list vyvolá aj diskusiu na túto tému vo farnostiach.

„Sviatočný deň je v podstate dňom, ktorý je pre dobro človeka, pre jeho šťastie. Musíme však začať sami od seba, aj v našich farnostiach a spolu s veriacimi a znovu si uvedomiť hodnotu nedele a jej významu pre život človeka,“ uviedol.

Ako povedal, biskupi zatiaľ nezačali konkrétne rokovania s politikmi či odborármi v tomto smere. Nejde však podľa neho o novú tému, ale o tému, ktorá v spoločnosti pretrváva.

„Vieme, aké sú postoje určitých inštitúcií. Vieme si predstaviť, že u odborárov nájdeme pochopenie v tejto iniciatíve,“ povedal Zvolenský.

Členovia KBS si počas svojho zasadnutia vypočuli aj správu o činnosti Slovenskej katolíckej charity.

Ako uviedol Chovanec, tá sa v poslednom období sústreďovala na pomoc utečencom v severnom Iraku, Kurdistane, Jordánsku a Libanone.

„Projekty v týchto krajinách boli financované najmä zo zbierky KBS pre prenasledovaných kresťanov a tiež z vlastnej verejnej zbierky Slovenskej katolíckej charity,“ doplnil.

Charita ešte plánuje uskutočniť štyri projekty na Blízkom východe v celkovom objeme približne 250-tisíc eur. Rovnako chce v spolupráci s rakúskou charitou pomôcť aj obetiam zemetrasenia v Nepále, podieľať sa tam bude na obnove materskej školy.

V Rwande tiež podporí kultúrne centrum, ktoré ponúkne základnú hygienu, stravu a vzdelávanie 45 deťom zo sociálne slabších rodín.

Pripomenul zbierku

Chovanec dnes pripomenul aj tradičnú zbierku Pôstna krabička pre Afriku, ktorá v roku 2016 zaznamenala najvyšší výnos v celej histórii svojej existencie, dosiahol takmer 200-tisíc eur. Financie zo zbierky pôjdu napríklad na prevádzku rozvojového centra v Ugande, kde sa Slovenská katolícka charita stará o 45 HIV pozitívnych detí.

Jej dobrovoľníci tam rovnako pomáhajú s monitorovaním zhruba 260 detí, ktoré žijú v blízkosti centra a sú zaradené do projektu Adopcia na diaľku. Počas brífingu sa dnes hovorilo aj o zbierke pre Ukrajinu, na výzvu pápeža Františka sa do nej zapojili aj slovenské farnosti, jej výnos predstavuje takmer 470-tisíc eur. Odoslaný už bol na pomoc ukrajinskému ľudu.

Členov KBS čaká ešte dnes o 18:00 spoločná svätá omša vo Svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Hlavným celebrantom bude Stanislav Zvolenský, homíliu prednesie Stanislav Stolárik.

Stretnutie malo pôvodne trvať až do štvrtku 13. októbra, biskupi však svoje rokovanie nakoniec skrátili pre štvrtkový pohreb prvého slovenského prezidenta Michala Kováča.