Eurofondy na rekonštrukciu polikliník chcelo 30 záujemcov, uspeli štyria z nich. Poslenec Beblavý tvrdí, že tri firmy sú napojené na zdravotnícku biznis skupinu.
Aktualizované 15:00
Na verejnosť prenikajú ďalšie informácie o prepojeniach v zdravotníctve a objavujú sa v nich tie isté mená. Po tete Anke, či supermanažéroch v štátnej zdravotnej poisťovni, tentokrát poslanec Miroslav Beblavý upriamuje pozornosť na prideľovanie eurofondov za čias ministra zdravotníctva Richarda Rašiho. Milióny eur si mali rozdeliť najmä spoločnosti prepojené na skupinu paškovcov, ako ju sám poslanec Beblavý nazýva.
Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama
Uspeli štyria
V roku 2009 ministerstvo pod vedením Rašiho vyhlásil eurofondovú výzvu pre polikliniky, peniaze boli určené na rekonštrukcie a modernizáciu. Podľa Beblavého išlo o najštedrejšiu výzvu v dejinách, keď jedno zdravotnícke zariadenie mohlo dostať až 2,5 mil. eur. Členom výberovej komisie mal byť aj Miroslav Vaďura, súčasný šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Z 30 žiadateľov uspeli štyria. „Traja z nich sú preukázateľne prepojení na biznis skupinu v slovenskom zdravotníctve, ktorú nazývame paškovci,“ hovorí Beblavý.
Jedným z úspešných žiadateľov bola firma Wesper, z eurofondov získala 2,5 mil. eur. Väčšinu v spoločnosti vlastnil Peter Pažinka, manžel súčasnej šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Moniky Pažinkovej.
"Inými slovami, verejné polikliniky nedostali ani euro, ale superzisková súkromná poliklinika manželov Pažinkovcov dostala 2,5 mil. eur," hovorí Beblavý.
Pažinková sa už pred časom vyjadrila, že sa nenechá vtiahnúť do predvolebnej politickej kampane a nedovolí zneužívanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na získavanie preferencií strany SIEŤ.
Ako odkázala, nebude sa vyjadrovať k nepodloženým tvrdeniam poslanca Beblavého. Tieto tvrdenia podľa nej nemajú žiadny súvis s výkonom funkcie predsedníčky úradu.
Spoločnosť Wesper prevádzkovala Polikliniku Sekčov v Prešove, ktorú neskôr predala finančnej skupine Penta. O tomto prípade, informoval už pred časom.
Zoznam prijímateľov nenávratného finančného príspevku v rámci výzvy OPZ 2009/2.1/02(zdroj:MZ)
Len prenajíma
V žiadosti o eurofondy uspela aj firma EDELMA s.r.o. Na modernizáciu polikliniky v Banskej Bystrici sa jej podarilo získať cez 2,3 mil. eur. Spoločnosť je podľa Beblavého prepojená s politickou nominantkou Smeru a dnešnou podriadenou pani Pažinkovej. Vo firme EDELMA má 95 percentný podiel košická spoločnosť Silber, kde väčšinu vlastní Anna Jurčišinová. Tá je zároveň konateľkou EDELMA.
„Anna Jurčišinová kandidovala v ostatných komunálnych voľbách neúspešne za SMER a je dnes šéfkou pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Košiciach a členkou jej celoštátnej správnej rady,“ konštatuje Beblavý.
Vysvetľuje, že EDELMA nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a svoje priestory prenajíma lekárom. Aj to je dôvod, prečo môže byť Jurčišinová v úrade pre dohľad- keďže len poskytuje priestory.
„Anna Jurčišinová je tak majoritnou vlastníčkou a konateľkou banskobystrickej polikliniky a zároveň top manažérkou úradu, ktorý kontroluje poskytovateľov, ale je to v poriadku, lebo ona to všetko „len“ prenajíma,“ hovorí poslanec.
Cez dodávateľskú firmu
Tretím úspešným uchádzačom bola Fakultná nemocnica v Košiciach. Z eurofondov jej išlo 2,2 mil.eur na rekonštrukciu. Práce robila a prístroje dodala spoločnosť DAG Slovakia. Firma podľa Beblavého vznikla 3 týždne po tom, čo bola zverejnená predbežná informácia o súťaži a v opise podnikania nemala nič čo by súviselo so zdravotníctvom.
„Obstarávanie dopadlo tak, ako malo, aj vďaka výberovej komisii, ktorú možno oprávnene nazvať All Stars,“ konštatuje poslanec. A postupne vymenováva všetkých členov:
- Branislav Paška - synovec Pavla Pašku,
- Richard Majza, z ktorého neskôr Richard Raši urobil šéfa správy mestskej zelene a ešte neskôr aj šéfa dopravného podniku v Košiciach,
- Radoslav Čuha, súčasný riaditeľ prešovskej nemocnice,
- Peter Hložný, spolužiak Richarda Rašiho a predstaviteľ spoločnosti PRO TENDER, ktorý bol neskôr políciou obvinený z manipulácie tendra v Pasteurovej nemocnici za vyše 23 milióna euro.
Premiér si počká na prešetrenie
Už v minulosti sa preukázalo, že viaceré tvrdenia Beblavého boli klamlivé, reagoval premiér SR Robert Fico. Neteraz sa k prípadu nechcel vyjadrovať, počká si najprv na prešetrenie.
“Ak bude na čo reagovať, ja zareagujem,” povedal premiér. Tam kde bude potrebné vyvodiť politickú zodpovednosť, tam bude podľa jeho slov aj vyvodemá.
“Ja sa toho narozdiel od predchádzajúcich vlád nebojím,” skonštatoval premiér.
Audit bez nedostatkov
Ministetstvo zdravotníctva podotýka, že proces schvaľovania a prideľovania dotácií z europrojektov sa riadi prísnymi pravidlami. Súčasťou je aj viacstupňová kontrola.
"Takýmto procesom prešli aj projekty, o ktorých hovoril poslanec Beblavý. Pri spomínaných projektoch bol v roku 2013 vykonaný vládny audit, rovnako audit Európskej komisie. Auditom neboli zistené nedostatky," uviedol hovorca rezortu Peter Bubla.
Redakcia Aktuality.sk požiadala o stanovisko Richarda Rašiho, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
www.aktuality.sk/clanok/306282/beblavy-odkryva-dalsie-prepojenia-v-zdravotnictve-hovori-o-rozdelovani-eurofondov/