Americké úrady vyšetrujú okolnosti prvej nehody samoriadeného vozidla Tesla

01.07.2016 14:55

 

Zdroj: TASR
 
Podľa spoločnosti Tesla ide o prvý známy prípad smrteľnej nehody po viac ako 200 miliónoch kilometrov, ktoré jej vozidlá najazdili bez priameho ovládania človekom.

V Spojených štátoch začali vyšetrovať okolnosti dopravnej nehody, pri ktorej zahynul vodič samoriadeného vozidla spoločnosti Tesla Motors. K nehode došlo v máji v americkom štáte Florida, informovala agentúra AP.

Americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) informoval, že k nehode došlo 7. mája v meste Williston na Floride, keď sa v automobile Tesla Model S automaticky neaktivovali brzdy a zrazil sa s kamiónom.

 

 

Podľa NHTSA k nehode došlo vo chvíli, keď vodič kamiónu zabočil na križovatke doľava a autopilot protiidúcej tesly na tento manéver nezareagoval a nezačal brzdiť. Vodič tesly Joshua D. Brown pri zrážke utrpel vážne zranenia, ktorým neskôr podľahol.

Spoločnosť Tesla vo vyhlásení pripustila, že senzory autopilota, ani vodič nezaregistrovali biely bok kamiónu proti ostrému slnku, a zrejme preto nedošlo k aktivácii bŕzd.

Nezvyčajné okolnosti

K nehode podľa spoločnosti došlo za nezvyčajných okolností vzhľadom na výšku podvozku a polohu kamióna: krátko pred zrážkou stál takmer kolmo na jazdnú dráhu tesly. Vozidlo tesla malo po nehode rozbité čelné sklo.

Podľa spoločnosti Tesla ide o prvý známy prípad smrteľnej nehody po viac ako 200 miliónoch kilometrov, ktoré jej vozidlá najazdili bez priameho ovládania človekom.

NHTSA teraz preveruje, či nebude potrebné zvolať 25.000 vozidiel na opravu prípadného bezpečnostného problému vozidla, ak bol príčinou májovej havárie.

Táto tragická nehoda by mohla aj zmariť úsilie o presadenie tejto revolučnej technológie riadenia vozidla.

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula nedávno zverejnený prieskum univerzity v Michigane, podľa ktorého dve tretiny vodičov uviedli, že sú mierne alebo veľmi znepokojení pri jazde v samoriadenom vozidle.

Analytici v oblasti bezpečnosti cestnej premávky však vo štvrtok vyhlásili, že by bolo nešťastné, keby verejná mienka negatívne ovplyvnila možnosti využívania technológie, ktorá by mohla zachrániť tisícky životov ročne.

www.aktuality.sk/clanok/352420/americke-urady-vysetruju-okolnosti-prvej-nehody-samoriadeneho-vozidla-tesla/