Afganský Kundúz padol do rúk Talibanu, vláda vyslala posily

29.09.2015 01:18
Kundúz sa stal prvou provinčnou metropolou, ktorej sa Taliban zmocnil po svojom zosadení, ku ktorému prispela americká vojenská intervencia v roku 2001.
Afganským parlamentom otriasol výbuchV minulosti relatívne pokojná oblasť na severe Afganistanu je v posledných rokoch dejiskom eskalujúceho násilia.Foto: ilustračné, SITA/AP

KUNDÚZ 28. septembra (WebNoviny.sk) - Bojovníci z afganského hnutia Taliban dobyli v pondelok počas veľkej ofenzívy mesto Kundúz, metropolu rovnomennej provincie ležiacej v severnom Afganistane. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie afganskej vlády.


Afganská vláda chystá protiofenzívu

"Mesto Kundúz padlo do rúk Talibanu," uviedol hovorca afganského ministerstva vnútra. Bojovníci z Talibanu zároveň z tamojších väzníc oslobodili stovky trestancov, doplnil spravodajský server BBC.

Povstalecké oddiely na mesto zaútočili ešte pred svitaním a pomerne rýchlo sa v ňom zmocnili kľúčových budov, pričom ďalej postupovali smerom k letisku. Afganská vláda vyhlásila, že sa chystá podniknúť ofenzívu na opätovné získanie mesta, kam už vyslala vojenské posily, pričom boje s militantmi v meste aj naďalej pokračujú, uviedla agentúra DPA. 
 

Odporúčame:

Taliban žiada od NATO ukončenie okupácie v Afganistane

Taliban zverejnil životopis nového vodcu, rieši mocenský boj
Kedysi pokojná oblasť je dejiskom násilia

V minulosti relatívne pokojná oblasť na severe Afganistanu je v posledných rokoch dejiskom eskalujúceho násilia. Po vlaňajšom stiahnutí sa amerických jednotiek z tejto stredoázijskej krajiny bolo mesto Kundúz v apríli centrom hlavných bojov medzi vládnymi silami a Talibanom, ku ktorého zosadeniu prispela americká vojenská intervencia v roku 2001.

Okresaná misia NATO v Afganistane sa v súčasnosti sústreďuje prevažne na výcvik afganských jednotiek a poradenstvo. Washington pritom stále v Afganistane nasadzuje drony, ktoré bombardujú ciele velenia Talibanu. V krajine tiež pôsobia americké protiteroristické zložky. 


Kundúz má strategický význam

Kundúz sa stal prvou provinčnou metropolou, ktorej sa Taliban zmocnil po svojom zosadení. Mesto má zároveň aj strategický význam, keďže je dôležitým dopravným uzlom severnej časti Afganistanu.

"S dobytím policajného areálu a úradu guvernéra v Kundúze padla do našich rúk celá provincia a naši bojovníci teraz postupujú smerom k letisku," uviedol hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid prostredníctvom správy zverejnenej na sociálnej sieti Twitter. 

www.webnoviny.sk/svet/clanok/996707-afgansky-kunduz-padol-do-ruk-talibanu-vlada-vyslala-posily/