Vatikánske médiá sa majú zreorganizovať, aby zodpovedali 20. storočiu

28.05.2015 20:58

Povedal to v stredu v Londýne predseda pápežovho reorganizačného výboru Chris Patten.

Námestie sv. Petra vo Vatikáne
Vatikán 28. mája (TASR) - Vatikánske médiá čaká rozsiahla reorganizácia, aby bola ich činnosť efektívnejšia. Povedal to v stredu v Londýne predseda pápežovho reorganizačného výboru Chris Patten. Uviedol, že navrhujú spojenie vatikánskych novín, televízie a rozhlasu pod ústredné vedenie a posilnenie kancelárie hovorcu Vatikánu, aby fungovala v nepretržitom režime a viacerých jazykoch.

Bývalý predseda Nadácie BBC Patten priznal, že tieto zmeny bude ťažké realizovať vzhľadom na doterajšiu autonómiu jednotlivých vatikánskych médií, ich rozpočtov a zamestnancov. Výbor sa však rozhodol nenavrhovať žiaden "plán B" k splynutiu médií a redukcii činností tam, kde sa prekrývajú, čo je predovšetkým pri prekladateľských službách, informovala tlačová agentúra AP.

Patten je od júla predsedom výboru mediálnych expertov, ktorý má navrhnúť, ako by Vatikán mal zmodernizovať svoje fungovanie vzhľadom na digitálne potreby 21. storočia, ako by mal skoordinovať svoju činnosť a ušetriť na nákladoch. Podľa Pattena výbor dospel k záveru, že nemôže výrazne zredukovať spoločný rozpočet (týchto médií) vo výške 70 miliónov eur, ak nezníži počet ich zamestnancov, ktorých je teraz vyše 600.

Výbor sa preto rozhodol navrhnúť možnosti, ako z tohto rozpočtu dosiahnuť čo najlepší výsledok zlepšením multimediálnych výstupov a presunom financií z rozpočtov tradičných médií ako rozhlas a tlač tak, aby sa posilnila televízia a výstupy na sociálnych sieťach.

"Tlačová kancelária je v súčasnosti personálne poddimenzovaná a pod obrovským tlakom. Mala by fungovať vo viacerých jazykoch a prispôsobiť sa 24-hodinovému cyklu spravodajstva," citovala Pattena AP.

Patten uviedol, že kardináli, ktorí sú poradcami pápeža Františka, s podstatou týchto odporúčaní minulý mesiac súhlasili. Bol vytvorený nový výbor, ktorý má zmapovať ich realizovateľnosť. Konečné slovo bude mať pápež František.
www.teraz.sk/zahranicie/vatikanske-media-sa-maju-zreorganizo/137413-clanok.html