V Gorile zastavia vyšetrovanie prípadu kupovania poslancov

23.06.2015 18:56

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Vyšetrovanie korupčnej megakauzy Gorila dostalo úplne nový rozmer, zistila televízia TA3.

Tá pripomenula, že kauza Gorila už stihla vyhnať tisíce ľudí do ulíc, zmenila výsledky parlamentných volieb a rozhádala parlament, ale samotné vyšetrovanie kauzy už také akčné nie je.

Elitný policajný tím len pred pár dňami stopol prešetrovanie údajného vydierania, ktoré malo súvisieť s privatizáciou bratislavského letiska. A to nie je všetko. Najnovšie dostane červenú aj ďalší prípad.

"Pripravujú sa ďalšie dve uznesenia o zastavení trestného stíhania v súvislosti s kupovaním hlasov poslancov pri hlasovaní o tzv. Zajacových, teda zdravotníckych zákonoch," povedala pre TA3 hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová. To podľa TA3 znamená, že vyšetrovatelia sa už údajným kupovaním hlasov poslancov počas druhej Dzurindovej vlády nebudú nikdy zaoberať.

O podozreniach pritom otvorene hovorili aj politici vtedajšej vládnej koalície. "Čo si majú ľudia myslieť, ak situácia v parlamente nezávisí od toho, kto má koľko hlasov vo voľbách, ale od toho, kto je ako úspešný pri lobovaní poslancov," pustila TA3 archívne vyjadrenie poslanca Daniela Lipšica (vtedy KDH) z 27. januára 2009. "Je to priznanie kupovania, korumpovania poslancov," uviedol v minulosti Robert Fico (Smer-SD).

O kupovaní poslancov hovorili aj uniknuté depeše z portálu wikileaks. Podľa nich mala finančný skupina Penta presvedčiť niekoľkých nezávislých poslancov, aby zahlasovali za Zajacovu reformu. V hre mali byť dva milióny korún za hlas. "Nikto sa ani z Penty, ani od Zajaca, ani od Medveďa, ani od nikoho nekontaktoval, ani mi nič neponúkal," uviedol 6. septembra 2009 exposlanec Ladislav Polka pre TA3 a tá jeho vyjadrenie v reportáži pripomenula. „Ja nikoho nepoznám, nikdy som sa s nikým nestretol, ja neviem si to ani predstaviť, že by niekto za mnou prišiel, to je úplne absurdné," pustila TA3 staršie telefonické vyjadrenie exposlanca Miroslava Abelovského.

Okrem zastavených trestných stíhaní má elitný vyšetrovací tím aj jeden dôvod na radosť. Policajti totiž rozbehli v Gorile ďalšie nové vyšetrovanie. "Vyšetrovateľ špecializovaného tímu vydal ďalšie dve uznesenia o začatí trestného stíhania a to za prečin nepriamej korupcie," povedala Predajňová. O aký prípad ide, sa TA3 zatiaľ nedozvedela.

www.webnoviny.sk/slovensko/v-gorile-zastavia-vysetrovanie-pripadu/741086-clanok.html