Hedviga Malinová neprišla na súd, stará sa o svoje tri deti

28.09.2015 12:24
Prezident Andrej Kiska povedal, že ak Hedvigu Malinovú Žákovú odsúdia, udelí jej milosť.
MalinováPojednávanie s Hedvigou Malinovou Žákovou zrušili, ospravedlnila sa.Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

NITRA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Na Okresnom súde v Nitre sa mal v pondelok začať súdny proces s Hedvigou Malinovou Žákovou, ktorá je obvinená z krivej výpovede. Pojednávanie sa však nekonalo, súd akceptoval dôvody, pre ktoré sa Malinová Žáková prostredníctvom svojich obhajcov ospravedlnila. 

Ako agentúru SITA informoval hovorca Krajského súdu v Nitre Mário Pivarči, "celodenne sa stará o svoju novonarodenú dcéru, ktorá sa narodila 25. júla 2015, a okrem toho sa v mieste svojho bydliska v Maďarskej republike stará o dve maloleté deti". Termín ďalšieho pojednávania momentálne nie je známy.

Prípad Hedvigy sa ťahá už deväť rokov. Ešte ako študentka univerzity 25. augusta 2006 polícii oznámila, že ju v Nitre cestou do školy napadli dvaja holohlaví mladíci za to, že hovorila po maďarsky. Polícia pod vedením vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka vyšetrovanie kauzy uzavrela s tým, že študentka si útok vymyslela. V roku 2010 za vlády Ivety Radičovej s ňou Slovensko uzatvorilo zmier na Európskom súde pre ľudské práva. Hedviga Malinová Žáková sa presťahovala zo Slovenska do maďarského Győru a od roku 2013 je maďarskou občiankou. 

V apríli 2014 na ňu podala generálna prokuratúra obžalobu za krivú výpoveď. Prezident SR Andrej Kiska povedal, že ak Hedvigu súd odsúdi, udelí jej milosť. 

www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/996792-hedviga-malinova-neprisla-na-sud-stara-sa-o-svoje-tri-deti/