Dvoch zatknutých vodcov protestov v Hongkongu prepustili na kauciu

27.11.2014 20:19
Demonštrácie v Hongkongu

Hongkong 27. novembra (TASR) - Dvoch lídrov prodemokratických protestov v Hongkongu, Joshuu Wonga a Lestera Shuma, dnes prepustili na kauciu a zakázali im vstup do mestskej štvrte Mongkok na polostrove Kowloon, kde polícia tento týždeň odpratala protestné tábory.

Wonga (18) aj Shuma zatkli v utorok za bránenie policajtom vo výkone služby.

Wong toto obvinenie odmieta, ako uviedol jeho právnik Michael Vidler. "Neochvejne trvá na svojej nevine. To on bol terčom. To jeho ako prvého schmatli," spresnil právnik pre tlačovú agentúru DPA.

Dvojicu lídrov prepustili na kauciu pod podmienkou, že sa budú zdržiavať mimo hongkonskej obchodnej štvrte Mongkok, na západe polostrova Kowloon. Tá bola dejiskom najhorších zrážok medzi protestujúcimi a súdnymi zriadencami, ktorí na základe rozhodnutia súdu odpratávali stany a barikády prodemokratických protestujúcich.

Táto podmienka nevstupovania do určenej zóny sa vzťahuje na všetkých zatknutých a obvinených, ktorí sa dnes postavili pred súd.

Pred súdom sa objavilo 31 obvinených, vrátane ľavicového zákonodarcu Leunga Kwoka-hunga prezývaného "Dlhé vlasy", ktorého potom tiež prepustili na kauciu.

Muži sa majú na súde znovu objaviť 14. januára, informovala agentúra Reuters.

Od utorka 25. novembra zatkla polícia 169 protestujúcich.

Obvinenia zahŕňali bránenie policajtom vo výkone povinností, napadnutie policajtov a držbu zbraní.

Hlavné miesta protestov v Hongkongu boli dnes ráno väčšinou pokojné, pričom menšie potýčky sa odohrali v noci nadnes medzi demonštrantami a políciou.

V uliciach Mongkoku bolo cez deň vidieť iba malý počet policajtov a zdalo sa, že život sa vracia do bežných koľají.

Úrady vyzvali obyvateľov, aby sa po odprataní táborov v Mongkoku už do tejto štvrte vrátili nakupovať.

Stúpenci demokratického hnutia požadujú zmeny volebnej reformy prijatej vládou v Pekingu. Podľa nej sa majú v roku 2017 v Hongkongu prvýkrát uskutočniť voľby šéfa administratívy, avšak voliči budú mať na výber iba z kandidátov preverených osobitným výborom čínskeho parlamentu.

V Hongkongu platí od jeho návratu pod správu Číny princíp "jedna krajina - dva systémy", zaručujúci do roku 2047 vysokú mieru autonómie a slobôd; volieb sa to však netýka.