Bašternákov príbeh: z garáže v lese na výslnie medzi mocných

01.07.2016 14:31
Protest proti Robertovi Kaliňákovi 12 fotiek v galérii
Zdroj: Rudolf Sivý/Aktuality.sk
 
O Ladislavovi Bašternákovi hovorí celé Slovensko, ale jeho podnikateľskú dráhu pozná len málokto. Navyše, v posledných týždňoch ho na verejnosti nevidno.

Hovorí sa, že Bratislavčana poznáte ľahko, lebo aj do lesa chodí autom. Snáď aj táto ľudová „múdrosť“ stála na prahu podnikania Ladislava Bašternáka, ktorého priezvisko je dnes synonymom obrovskej politickej kauzy.

Bašternák totiž svoju cestu na vrchol začal v garáži, ktorá leží učupená v tieni hotela West na bratislavskom Kamzíku, v srdci mestského lesoparku.

 

Týždeň v kocke Daga Daniša: Nerobme z ľudí blbcov

 

Veľký a Malý Lacko 

Bašternák v garáži v obľúbenej rekreačnej zóne Bratislavčanov začal v 90. rokoch minulého storočia prevádzkovať umývarku áut. Toto miesto mala rada aj smotánka z hlavného mesta.

Práve tu nadviazal prvé dôležité kontakty, ktoré sa mu mohli zísť v neskoršom podnikaní, myslí si jeden zo znalcov miestnych pomerov. Dnes je okolo Bašternáka rušno, tak si želal zostať v anonymite.

„Bol veľmi starostlivý, vždy sa snažil vyjsť v ústrety zákazníkovi. On mal pracovitú povahu,“ spomína na Bašternáka podnikateľ z Bratislavy.

Malá garáž je prilepená k boku päťposchodového hotela West, ktorého majiteľ má rovnaké prvé meno ako Bašternák. Ľudia ich teda začali volať podľa veľkosti ich stavieb: Bašternák z garáže bol malý Lacko a šéf hotela veľký Lacko. 

 
Bašternáková umyváreň áut 12 fotiek v galérii
 
Bašternáková umyváreň áut 12 fotiek v galérii
 

Stavbár a developer

Bašternák má autá rád a postupne sa z neho stal zberateľ, ale na umyvárke si na pekné kúsky nezarobí. Začiatkom milénia si založil prvú firmu - účtovnícku BS-FIN, ale zjavne ho to ťahalo k stavbám.

Už o tri roky uzrela svetlo sveta firma Profi Betón, v ktorej je Bašternák dodnes spoločníkom. Firma na výrobu betónu je v tomto biznise základom, ostatné už išlo ako na bežiacom páse.

Bašternák začal stavať polyfunkčné a obytné domy v spodnej časti lukratívnej Koliby - Zlatej nohe. Medzi ľuďmi z jeho okolia sa traduje, že prvú stavbu zainvestoval advokát, ktorý dnes sídli neďaleko Bašternákovej luxusnej haciendy pri Slavíne.

Novopečenému stavbárovi ale sudičky do vienka nadelili, že s povoleniami si veľkú hlavu robiť netreba. Pri prvej stavbe o ne dokonca spočiatku ani nežiadal, dobre známe Bonaparte zas nafúkol, ako sa dalo.

Bašternákové firmy
12 fotiek v galérii
Bašternákové firmy
Zdroj: Aktuality.sk
 

Povolenia, povolenia

V dome, kde dnes z najvyššieho poschodia pozerá na hrad nájomník Robert Fico, to dokonca vyzeralo na neskolaudovanie. Ľudia z okolia sa búrili, že im pod/nad oknami vyrastá opacha, okresný stavebný úrad pozastavil kolaudáciu.

Napokon však krajský úrad užívanie stavby povolil. Veď zvýšenie o 2,5 metra nie je ešte čiernou stavbou nového poschodia, uzavrel všetky pochybnosti.

Na druhej strane sú však Bašternákovi zákazníci, väčšinou majetnejší Slováci, mimoriadne spokojní s kvalitou jeho práce.

„To keby ste vedeli, ako to dobre vyzerá, ako má všetko prepracované. On už od rána všetko na stavbe kontroloval. Keď sa mu nejaký obklad nepáčil, okamžite ho dal robotníkom strhnúť a opraviť,“ spomína jeden z majiteľov bytov v nehnuteľnosti Made in Bašternák.

V priebehu výstavby bytového komlexu Bonaparte sa Bašternák rozhodol pre viaceré zmeny bez povolenia. Krajský stavebný úrad v Bratislave zistil, že:

  • zväčšil sa pôdorys 2. podzemného podlažia;
  • zrušilo sa vnútorné átrium, čím sa vytvoril priesto pre ďalšie byty;
  • zvýšili sa svetlé výšky miestností;
  • zvýšila sa stavba o 2,4 metra;
  • zmenili sa kancelárie na apartmány.

 

Pôvodne mestská časť Bratislava-Staré mesto nedala Bašternákovej firme povolenie k užívaniu. Krajský stavebný úrad však toto rozhodnutie zrušil a schválil kolaudáciu. Na margo zistených zmien len skonštatoval, že išlo o nepodstatné zmeny.

 
12 fotiek v galérii

Zo Zlatej nohy do zlatého paláca

Staviteľ istý čas vo svojej novostavbe v lokalite s príznačným názvom Zlatá noha aj býval. Byt dodnes vlastní, mali by tam žiť jeho príbuzní. Nehnuteľnosti si jednoducho necháva, dodnes je aj majiteľom garáže na Kamzíku, autoumývarka mala už niekoľko nájomníkov. Aj premiérovi byt „iba“ prenajal.

V Zlatej nohe spomínajú susedia na Bašternáka v dobrom. „Vždy prvý pozdravil, keď vošiel do vchodu,“ hovorí mladší muž z viladomu.

Vzťah k ľuďom, ktorým predával byty, má určite iný, ako sú jeho prejavy na verejnosti. Tá pozná najmä jeho bezohľadné parkovanie luxusným Bugatti hocikde na ulici, prípadne na mieste pre invalidov. V minulosti to vysvetľoval šírkou auta, ktoré sa podľa neho na bežné parkovacie miesto nezmestí.

Hoci býval Bašternák v Zlatej nohe na vrchnom poschodí s krásnym výhľadom na Bratislavu, chcel ešte vyššie. Postavil obrovskú haciendu v tesnej blízkosti pamätníka padlých sovietskych vojakov na Slavíne. Domu opäť dominuje zlatá farba.

12 fotiek v galérii
Zdroj: Erik Adamson / Aktuality.sk

 

Slavín, Kňažko a Bašternák

Donedávna o Bašternákovom obrovskom zlatom dome vedeli len zainteresovaní, dnes ho vďaka policajnej razii pozná celé Slovensko. Pritom už pri pohľade od hlavnej stanice je po Slavíne druhým najväčším objektom na kopci.

V bývalej záhradkárskej kolónii pri pamätníku si už pred Bašternákom postavil dom aj herec, symbol nežnej revolúcie a bývalý politik Milan Kňažko. Veľkopodnikateľ teda má prominentného suseda, ale dobré vzťahy medzi nimi nevládnu.

Bašternák sa s Kňažkom viackrát súdil. V tom poslednom spore vyhral a Kňažko musel vyrúbať stromy a zbúrať plot, ktorý podľa súdu zasahoval na Bašternákov pozemok. 

Keď Kňažko povolal robotníkov, aby plot a betón pod ním zlikvidovali, Bašternákovi ľudia na nich podľa herca začali liať vodu z hadice. Vraj ich rušili búracie kladivá.

Bizarné nie sú len vzťahy susedov, ale aj pohľad na ich domy. Je to akoby sa benátskym kanálom plavila gondola opretá o zaoceánsku nákladnú loď.

Bašternák totiž svoj pozemok kompletne zastaval dvojposchodovým domom, ktorý skôr pripomína ubytovňu ROH v luxusných šatách. Zlaté dosky, sklo, betón a pár stromov v kvetináčoch.

V tejto lokalite Starého Mesta by pritom na pozemku mala dominovať zeleň, mala by zaberať 70 percent jeho rozlohy.

„Zničil všetku zeleň, všetko zabetónoval. Znížil hodnotu tejto lokality. Človek musí mať naozaj deviantnú mentálnu výbavu, aby to najhodnotnejšie zničil. Je to človek, ktorému sa na hony vyhol zásadný spoločenský kultúrny vývoj,“ hovorí Kňažko.

Myslí si, že režim vytvoril v Bašternákovi pocit nedotknuteľnosti. Pripomína mu to ľudí z minulého režimu, ktorí stoja nad zákonom a  všetko môžu.

Richard Sulík: Nastavme EÚ tak, aby si každý mohol vyberať hrozienka

 

Počiatky s politikmi

Bašternák má obchodné vzťahy s minimálne troma politikmi ľavicového Smeru. Premiér Robert Fico býva v jeho byte a platí nájom, bývalý minister dopravy Ján Počiatek s ním bol priamo vo firme a minister vnútra Robert Kaliňák od neho kúpil podiel v spoločnosti

Kaliňák vyhlásil, že sa s Bašternákom nestretáva, podpredseda parlamentu Martin Glváč priznal, že ho pozná. Aj on býva v byte, ktorý postavil Bašternák. Nehnuteľnosť však patrí firme Glváčovej partnerky.

Ako sa stavebník a developer s takými vplyvnými ľuďmi zoznámil? To ostáva zahalené rúškom tajomstva. Poodhaľuje ho hypotéza bratislavského podnikateľa.

„Jeho bývalá manželka mala rada spoločnosť, pravdepodobne sa ona najprv zoznámila s manželkou Jána Počiatka a potom sa mohli skamarátiť aj ich manželia,“ odhaduje.

 

 
Chata ministra dopravy Jána Počiatka (hore vpravo) spolu s chatou Ladislava Bašternáka (vedľa) dominujú Donovalom 
12 fotiek v galérii
 
Chaty na Donovaloch

Počiatek a Bašternák spolu obchodovali aj na Donovaloch. Bývalý minister dopravy mu tam v roku 2008 predal lukratívne pozemky za 9,5 milióna slovenských korún. V roku 2012 potom Počiatek na Donovaloch kúpil chatu hneď vedľa „Malého Lacka“.

Podľa informácií portálu Pluska mu ju postavil práve Bašternák. Jej hodnota má byť okolo milióna eur. Nehnuteľnosti na Donovaloch má aj Glváč či šéf finančnej správy František Imrecze.

Počiatek má k Baštrnákovi veľmi blízko, potvrdzuje aj Milan Kňažko. Bývalého ministra totiž často vídaval na stavbe megalomanskej stavby pod Slavínom. S úsmevom dodáva, že Počiatek ako zástupca štátu možno chodil dohovárať Bašternákovi, aby určite dodržiaval stavebné predpisy. 

Snažili sme sa osloviť aj Ladislava Bašternáka, ten však na naše otázky nereagoval. Po svojej asistentke odkázal, že počas prebiehajúceho vyšetrovania sa nebude vyjadrovať. 

Penta chce v Bratislave vybudovať celú novú štvrť